دسته بندی : اخبار فرش۹۶/۰۸/۲۴

به گزارش طره به نقل از مرکز ملی فرش ایران، رسالت صندوق یادشده ارائه خدمات اجتماعی به همه ساکنان روستاها و شهرهای کوچک است و قالی‌بافان جامانده از بیمه تامین اجتماعی نیز می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های تعیین‌شده در سایت roostaa.ir از مزایای این صندوق بهره‌مند شوند.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |قالی‌بافان و شاغلان حرفه‌های مرتبط می‌توانند همانند دیگر اقشار روستاییان، عشایر و نیز ساکنان شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر، از مزایای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بهره‌مند شوند.


به گزارش طره به نقل از مرکز ملی فرش ایران، رسالت صندوق یادشده ارائه خدمات اجتماعی به همه ساکنان روستاها و شهرهای کوچک است و قالی‌بافان جامانده از بیمه تامین اجتماعی نیز می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های تعیین‌شده در سایت roostaa.ir از مزایای این صندوق بهره‌مند شوند.
بر پایه این گزارش، نقل قولی از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر امکان بیمه شدن ۶۰۰هزار نفر قالی‌باف از این طریق موجب پدید آمدن برخی ابهامات و پرسش‌ها در این زمینه شد که شایسته است اطلاع‌رسانی مناسب صورت پذیرد.
بر این اساس شایان ذکر است این امکان برای همه ساکنان روستاها و شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر فراهم است و در این میان تشکل‌ها و نهادهای مرتبط با فرش می‌توانند نقش تسهیلگر در معرفی متقاضیان به صندوق را ایفا کنند. در همین راستا تاکنون «سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد» و نیز «اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دست‌باف شهری و روستایی کشور» اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با صندوق یادشده کرده‌اند.

شرایط عضویت در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر
• سکونت در روستا یا مناطق عشایری که باید به تأیید شورای اسلامی روستا یا سازمان امور عشایری رسیده باشد.
• داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
• داشتن حداقل ۱۸ سال سن و حداکثر ۵۵ سال برای مردان و ۵۰ سال برای زنان اعم از متأهل یا مجرد
• عقد قرارداد و پرداخت ۵ درصد سطح درآمدی انتخابی بیمه شده به عنوان حق بیمه
نکته: حق بیمه در این صندوق ۱۵ درصد سطح درآمد انتخابی بیمه شده است که ۵ درصد آن را بیمه شده پرداخته و ۱۰ درصد آن را دولت تأمین می‌کند.

جدول سطوح پرداختی حق بیمه در سال جاری

در سال‌هایی که مناطق روستایی و عشایری دچار خشکسالی، آفت زدگی، مرگ و میر دام یا بروز حوادث غیرمترقبه شود دولت علاوه‌بر سهم خود سهم بیمه شده روستایی و عشایری را نیز پرداخت می‌کند.

مزایای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر
۱٫ مزایای مستمری پیری:
هر زن و مرد روستایی و عشایری که حداقل ۶۵ سال سن و حداقل ۱۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، می‌تواند از مزایای مستمری پیری استفاده کند و حقوق حداقل معادل دو سوم درآمد انتخاب شده‌ای که در همان سال حق بیمه از آن کسر شده است، دریافت می‌کند.
۲٫ از کارافتادگی کلّی در اثر حادثه ناشی از کار:
چنانچه روستایی در اثر حوادث ناشی از کار توسط کمیسیون‌های پزشکی صندوق از کارافتاده کلی شناخته شود، بدون در نظر گرفتن مدت پرداخت حق بیمه می‌تواند تا پایان عمر و پس از آن وی از مزایای مستمری ماهانه استفاده کند.
۳٫ از کار افتادگی کلی غیر ناشی از کار:
هر روستایی که پس از بیمه شدن در اثر حادثه غیر ناشی از کار، از کار افتاده شود و به تشخیص کمیسیون‌های پزشکی صندوق از کار افتادگی او کلی و به پس از بیمه شدنش مربوط باشد با داشتن حداقل یک سال سابقه بیمه و به شرط آن‌که حق بیمه ۹۰ روز قبل از وقوع حادثه را پرداخت کرده باشد از مزایای مستمری از کارافتادگی استفاده می‌کند. با توجه به نبود شرط سقف سنی در عضویت در صندوق افراد مسن هنگام ورود از کارافتاده قبل از نام‌نویسی محسوب می‌شوند.
۴٫ برخورداری بازماندگان تحت تکفل بیمه شده متوفی از مستمری:
افراد تحت تکفل بیمه شده‌ای که در اثر حادثه ناشی از کار فوت کند، با هر میزان سابقه پرداخت بیمه، مشمول مستمری بازماندگان خواهند بود و بازماندگان تحت تکفل بیمه شده متوفی در اثر بیماری یا حادثه غیر ناشی از کار که حداقل یک سال از شروع عضویت وی در صندوق گذشته و به شرط آن‌که حق بیمه ۹۰ روز متصل به زمان وقوع وفات خود را پرداخت کرده باشد بر طبق مقررات صندوق مشمول دریافت مستمری خواهند بود.
۵٫ نقل و انتقال سوابق:
نقل و انتقال بین صندوق و دیگر صندوق‌ها مانند سازمان تأمین اجتماعی، بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح به این صندوق و بالعکس

محدودیت‌های صندوق:
• پوشش درمانی خاصی در این بیمه لحاظ نشده و خدمات درمانی ارائه شده در این طرح موکول به استفاده از خدمات درمات بیمه سلامت ایرانیان است و خدمات کمتری نسبت به بیمه تأمین اجتماعی دارد.
• کامل نبودن میزان پرداخت حقوق بازنشستگی در این طرح (حداکثر سقف پرداخت برای سال‌جاری ۸۰۰۰۰۰ تومان است.)
مثال: اگر شخص ۱۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، ۵ سال سابقه مثبت به آن توسط صندوق اضافه شده و دو سوم حقوق سطح انتخابی درآمد را به‌عنوان مستمری دریافت می‌کند. دریافت حقوق کامل سطح انتخابی درآمد منوط به ۳۰ سال سابقه بیمه‌پردازی خواهد بود.
• الزام پرداخت یکجای حق بیمه در شروع هر سال
• به رغم قابلیت انتقال سوابق بیمه‌پردازی از بیمه اجتماعی قالی‌بافان به صندوق یادشده و بالعکس، این انتقال در هر دو صورت شامل پرداخت هزینه مابه‌التفاوت خواهد بود.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

1 دیدگاه

  1. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.
    شما تو زمینه فعالیتتنون از بهترین ها هستید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code