دسته بندی : اخبار فرش - تصاویر۹۵/۱۰/۱۴

همایش هم‌داستانی اهالى هنر و فرش در موزه فرش ایران برگزار شد. به گزارش طره؛ این همایش به همت مرکز ملى فرش ایران و در راستای همسو کردن حوزه‌های گوناگون هنری با هنر بومی و ملی فرش دست‌باف ایران برگزار شد.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | همایش هم‌داستانی اهالى هنر و فرش در موزه فرش ایران برگزار شد.


به گزارش طره؛ این همایش به همت مرکز ملى فرش ایران و در راستای همسو کردن حوزه‌های گوناگون هنری با هنر بومی و ملی فرش دست‌باف ایران برگزار شد.
بر پایه این گزارش در این همایش که با حضور پرشمار علاقه‌مندان فرش برگزار شد، چهره‌های گوناگونى به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند.

عاشقانه‌های ما روى فرش بوده است
در این همایش مسعود کیمیایی، سینماگر نامدار کشورمان فرش دست‌باف ایران را هم‌نشینی ارزنده با موسیقى ایرانى دانست که با زیست انسان ایرانى عجین بوده است. وى گفت: «ما روى فرش زاده شده‌ایم، عاشقانه‌هایی روى فرش داشته‌ایم و بر فرش بدرود حیات می‌گوییم.» این کارگردان سینما همچنین به انتقاد از فراگیرى فرش‌های ماشینى به‌عنوان تقلب پرداخت.

فرش؛ نمادى از هویت ایرانى
ناصر فکوهی نیز در این همایش به هویت زبانى و نگاه به فرش به مثابه‌ متن در فرش ایرانى اشاره کرد و افزون بر آن به تنوع فرش ایرانى در اقوام و مناطق این سرزمین اشاره کرد. مدیر موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ فرش هر منطقه از ایران را داراى هویتى مستقل دانست که درعین‌حال همگى رنگ و بوى ایرانى دارند.

فرش انجمنى هنرى می‌خواهد
مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، دیگر سخنران این همایش بود که خواستار ایجاد انجمنى با رویکرد توجه به جنبه‌های فرهنگى و هنرى در کنار دیگر نهادهاى موجود شد. وى از اعلام آمادگى خانه هنرمندان ایران با دوستداران فرش خبر داد.

موضوع فرش را بیابیم
حمیدرضا اردلان (معاون هنرى معاونت فرهنگى هنرى سازمان مناطق آزاد) در سخنانى بر این نکته تأکید کرد که ما موضوع فرش را گم‌کرده‌ایم.
وى با اشاره‌ای تاریخى به نقش دایره و مربع در پیشینه فرش ایرانى، این دست‌بافته‌ها را شایسته رمزگشایى دانست.

خرسندی از نگاه آکادمیک به فرش
غلامرضا اکرامی (رییس دانشگاه هنر تهران) نیز در این نشست به زوایاى هویتى فرش دست‌باف و آمیختگى آن با خرده‌فرهنگ‌های اقلیم‌ها و اقوام مختلف کشور اشاره کرد. وى دو دهه همراهى دانشگاهى با فرش دست‌باف را ارزشمند دانست.

فرش ایران قصه‌گوست
حمید کارگر آخرین سخنران این همایش بود که در متنى روایى به قصه‌گویی‌های پنهان در فرش ایرانى اشاره کرد.
رییس مرکز ملی فرش ایران و مدیرمسئول طره با اشاره به برخى قصه‌های مطرح در فرش ایرانى از جمله آیین مهر و نیز درخت واق‌واق، بازخوانى این قصه‌ها را شناساننده ویژگی‌های قومى و هویتى مناطق مختلف کشور دانست.

ما با فرش زیسته‌ایم
اجراى این مراسم بر عهده مسعود فروتن بود که او نیز در سخنانى به انس و علاقه دیرین ایرانیان با فرش ایرانى اشاره کرد. وى فرش دست‌باف ایران را داراى وجوه شاخص هنرى دانست که از آن غفلت شده است.

گفتنی است؛ این همایش با اجراى موسیقى گروه لیان به سرپرستى محسن شریفیان همراه بود که خاطره‌گویى او از مادربزرگ قالیبافش نیز با استقبال حاضران روبه‌رو شد.


گزارش تصویری


پوستر فرش واره | همداستانی اهالی هنر و فرش

پوستر فرش واره | همداستانی اهالی هنر و فرش


photo_2017-01-03_21-30-10 photo_2017-01-03_21-30-19 photo_2017-01-03_21-30-33


۵۷۴۱۱۸۲۵ ۵۷۴۱۱۸۲۶ ۵۷۴۱۱۸۲۷ ۵۷۴۱۱۸۲۹ ۵۷۴۱۱۸۳۰ ۵۷۴۱۱۸۳۲-۱ ۵۷۴۱۱۸۳۷ ۵۷۴۱۱۸۳۵ ۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۶ ۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۳ ۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۷ ۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۸ ۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۱۳


۵۷۴۱۱۸۳۱ ۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۹ ۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۱۰

۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۱۱


۱۸۳۳۳۳۵۰۲۵۰۱۱۱۲


۶۳۶۱۹۰۷۶۵۲۳۲۰۵۹۳۰۸_b

۶۳۶۱۹۰۷۶۵۵۹۶۸۵۰۱۹۰_b ۶۳۶۱۹۰۷۶۵۹۳۰۳۷۹۳۷۴_b ۶۳۶۱۹۰۷۶۶۸۲۳۸۰۰۴۵۵_b ۶۳۶۱۹۰۷۶۷۱۵۱۷۱۹۲۱۱_b ۶۳۶۱۹۰۷۶۷۴۷۰۹۹۷۵۲۹_b ۶۳۶۱۹۰۷۶۷۵۹۳۹۴۴۶۴۷_b


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code