دسته بندی : حاج مقصود فراش۹۶/۰۲/۱۶

حاج مقصود فرش تقدیم می کند: #قالیکپی! به بهانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (۵) مناظره رِ دیدم. این بار دیگه منتظر تماس ترنج جانم نبودم و از قبل برای تماشا مهیا شده بودم. حتی از شما چه پنهان تخمه آفتابگردان هم گرفتم و برای شروع مناظره لحظه شماری می کردم.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | حاج مقصود فرش تقدیم می کند: #قالیکپی!
به بهانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (۵)


مناظره رِ دیدم. این بار دیگه منتظر تماس ترنج جانم نبودم و از قبل برای تماشا مهیا شده بودم. حتی از شما چه پنهان تخمه آفتابگردان هم گرفتم و برای شروع مناظره لحظه شماری می کردم.
چشممان که به جمال استودیوی مناظره وا شد باز هم حالم گرفته شد. آخر دکور از این یخ تر و بی روح تر دیده بودید؟ هم نمی شد یک فرش دستباف بندازن تو استودیو که هم رنگ و لعاب به فضا بدهد و هم معلوم کند که این مناظره مال کدام کشوره؟ مگر آقایان نمی گویند که فرش دستباف پرچم دوم مملکت ماست؟ خب پس کو؟ مگر میلیون ها چشم موقع مناظره به این استودیو خیره نمی مانند؟ خب نباید نماد هویتی و فرهنگی و هنری مملکت رِ می گذاشتند تو دکور؟
بگذریم. فعلاً نمی خوام به محتوای مناظره وارد شوم. راستش خیلی محتوای خاصی هم نداشت. مجری سوالی سطح پایین رِ می پرسید، نامزدها هم حرف های خودشان ر بدون اینکه ربطی به سوال داشته باشه میزدن. خبری هم از برنامه و راهکار و نگاه به آینده نبود. اتفاقاً انگار بیشتر قرار بود تو گذشته دست و پا بزنن. چیزی هم که مشهود بود این بود که انگار سه تا از نامزدها هم قسم شده بودن تا دولت یازدهم رِ سیبل کنن و تو تخریبش با هم مسابقه گذاشته بودن!
منِ حاج مقصود هم که از قبل گفتم خیلی قرار نیست وارد فضاهای سیاسی بشم اما روی «مشهد» و «فرش» حساسم. تو این انتخابات هم که دو تا از همشهری هام نامزد شدن. خلاصه هر کاری می کنم نمیشه بی خیال بشم.
دردسرتان ندهم. این روزها یک هشتگی تو فضای مجازی باب شده به نام «قالیکپی»! وسط مناظره هم وقتی استراحت دادن و بنده هم از تخمه شکستن فارغ شدم، گوشی به دست گشتی تو گروه ها و کانالها زدم و دیدم مسلسل وار دارن ضمن تکذیب حرف های همشهری ما بهش لقب کپی کار می دهند.
قبلترها ما فرشی ها اگر دو کلمه «قالی» و «کپی» رِ می شنیدیم حتماً ذهنمان می رفت سمت کپی کاریهای کشورهای رقیب از طرح و نقش فرش دستباف ایران. انصافاً کم هم نامردی نکردن در حق ما. هرچند که توی افکار عمومی در این باره غلو و اغراق هم زیاد شده اما به هر حال نمیشه منکر کپی کاریهای آنها شد. اصلاً چرا راه دور برویم؟ مگر همین کارخانه های فرش ماشینی خودمان کم از طرح ها و نقش های فرش دستباف کپی می کنند؟
اما این روزها منظور از قالیکپی یعنی تقلیدهای دم دستی و ظاهری همشهری ما تو رقابتهای انتخاباتیش!
این محمدباقر ما که سردار هست، خلبان هست، دکتر هست، شهردار هست، … اما نمی دونم قالیباف هم هست یا نه(!)، شروع کرده به تقلید و کپی کاری انگار.
شعار انتخاباتی و تز اصلیش که ایجاد تقابل ۴ درصدی ها و ۹۶ درصدی هاست رِ میگن از جنبش وال استریت و اعتراض آمریکایی ها از حکومت اقلیت یک درصدی به ۹۹ درصدی کپی کرده! (حالا کاری به املاک نجومی و استخدام های نجومی تو شهرداری و حرف هایی که پشت سر پسر و همسر محمدباقرمان میزنن و اینا رِ تو ۴ درصدی ها تعریف می کنن نداریم!)
ایده رفیقمان برای کاریابی رِ هم گفتن از سریال خانه پوشالی کپی کرده! توی اون سریال هم موقع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یک نفر از همین حربه برای جلب آرای افراد جویای کار استفاده کرد و همشهری ما هم سایت زده برای ثبت نام متقاضیان کار!
تو مناظره اول هم که کاغذ گرفت جلوی دوربین و عین محمود خواست ادای افشاگری رِ در بیاره. جالب اینکه همونجا همزمان ادای میرحسین ر هم در آورد و عبارت های میرحسین درباره پدیده به دوربین نگاه کردن و دروغ گفتن رِ دوبار تکرار کرد!
تو رگبار تهمت و افترا بستن به سمت دولت هم که خیلی خوب یاد محمود رِ زنده نگه می داره و به هر حشیشی به عنوان سند آویزون میشه!
تو همین مناظره دوم هم که حتی خنده هاش رِ هم انگار از روحانی کپی کرده بود. مثل اون خانمى که آورده بود تو سخنرانیش تا حرفاش رِ براى ناشنواها برگردونه. درست مثل اینستا لایو روحانى. بگذریم. اصلاً ما رِ چه به دعوای بزرگان؟! حالا چه قالی ببافن چه خالی!
تا اینجای کار اگر استودیوی مناظره ها قالی نداشته و نامزدها هم توی همه حرف زدن ها و نطق های انتخاباتی برنامه و راهکاری برای توسعه و بهبود فرش مملکت ندادند، اما در عوض تعبیری به دنیای واژگان فرش افزوده شده: قالیکپی!


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code