دسته بندی : اخبار فرش۹۷/۰۲/۰۵

وقتی به فرش قشقایی نگاه می‌کنیم رنگ‌ها و زیبایی‌هایی که در این فرش به کار گرفته شده است که با بیننده صحبت می‌کند. این فرش به دست توانای شیر زن قشقایی بافته شده و به عنوان یک هنر به جامعه عرضه می‌شود.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |آیین رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش دست‌باف قشقایی فارس و گبه فارس در شیراز برگزار شد.


به گزارش طره به نقل از مرکز ملی فرش ایران، حمید کارگر در این آیین با تشریح دو دیدگاه جاری در میان فعالان فرش کشور گفت: یک دیدگاه سرشار از یاس و ناامیدی مدام از فنا و نابودی فرش ایرانی در برابر رقبا می‌گوید و احتضار فرش ایرانی را فریاد می‌کند و با فهرست کردن مشکلات و تنگناها هر تلاشی را منجر به شکست می‌داند. دیدگاه دوم با تکیه بر داشته‌های پیشین فرش ایران در آسمان سیر می‌کند و با رویابافی هیجانی و گاه غیرواقعی فرش ایرانی را در اوج به تصویر می‌کشد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران در تبیین این دو دیدگاه و مخاطراتشان افزود: معتقدان به نگاه نخست مشکلاتی مانند افت صادرات فرش در دهه اخیر نسبت به سه دهه قبل یا عدم شمولیت بیمه تامین اجتماعی برای همه فعالان این حوزه یا توانمندی رقبا و کپی‌کاری آنان از طرح و نقش فرش ایرانی را فهرست کرده و با نگاهی منفی خبر از شکست حتمی می‌دهند. در مقابل گروه دوم انشاها و توصیفات گاه غیرمنطقی می‌خوانند و معتقدند با فاصله بسیار زیادی از رقبا قرار داریم و همه دنیا چشم انتظار دست‌بافته‌های ایرانی هستند.
کارگر در ادامه گفت: هر دو نگاه وصف شده مخرب هستند. اولی به شدت یاس‌آور است و دومی بیش از اندازه ترس‌آور. چرا که هیچ‌کدام بر زمین واقعیت و منطق پیش نمی‌روند.
وی با بیان مثال‌هایی گفت: درست است که مشکل عدم اجرای کامل و فراگیر بیمه قالی‌بافان وجود دارد؛ اما برای نمونه تفاهم‌نامه اخیر مرکز ملی فرش ایران با صندوق روستاییان و عشایر می‌تواند به عنوان یک گام کوچک و حداقلی در این زمینه و به عنوان نقطه‌ای امیدبخش تلقی شود.
کارگر در زمینه میزان صادرات فرش ایران نیز گفت: درست است که با ظرفیت و مطلوب خود فاصله بسیار داریم و صادرات فرش ایرانی در دهه اخیر روند مناسبی نداشته است؛ اما در همین سه سال اخیر این روند افزایشی بوده به طوری که در پایان سال ۹۵ به ۳۵۹ میلیون دلار و در پایان سال ۹۶ به ۴۲۴ میلیون دلار صادرات فرش رسیده‌ایم. این روند افزایشی با وجود آن‌که راضی کننده نیست؛ اما خوشحال کننده است.
رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ثبت جهانی فرش قشقایی و گبه فارس نیز گفت: این اقدام نیز یک گام کوچک و مقدماتی برای حراست از داشته‌های هویتی و فرهنگی ما و عملی بازدارنده در برابر دست‌اندازی‌های رقباست که می‌تواند به روزنه امید تبدیل شود.
کارگر ادامه داد: از میان ۴۷ منطقه جغرافیایی فرش ایران که به ثبت ملی رسیده‌اند، تاکنون ۲۹ منطقه در سازمان جهانی مالکیت معنوی به ثبت جهانی رسیده‌اند ولی نباید به همین اتفاق بسنده کرد و از این‌جا به بعد فعالان فرش هستند که با تکیه بر این گواهی شایسته است در تبلیغات و فعالیت‌های بازاریابی خود، در بروشورها و کاتالوگ‌ها و سایت‌های خود و در فرایند برندسازی از این نشان بهره بگیرند.
در ادامه این آیین اسماعیل تبادار استاندار فارس نیز در سخنانی گفت: اگر این هنر مردمان استان فارس به ثبت جهانی هم نمی‌رسید، این آثار برجسته بودند و خواهند بود.
وی ادامه داد: وقتی به فرش قشقایی نگاه می‌کنیم رنگ‌ها و زیبایی‌هایی که در این فرش به کار گرفته شده است که با بیننده صحبت می‌کند. این فرش به دست توانای شیر زن قشقایی بافته شده و به عنوان یک هنر به جامعه عرضه می‌شود.
استاندار فارس تاکید کرد: باید از فرش قشقایی و گبه فارس به عنوان یکی از سرمایه‌های بزرگ استان حفاظت و صیانت شود.
تبادار افزود: همیشه باید از داشته‌های خود حفاظت و صیانت کنیم اگر نگاه جهانی داشته باشیم باید آیین، فرهنگ و آداب بومی که اصالت و هویت ما بوده و است را پاس بداریم و اجازه ندهیم خللی در این هنر برجسته اتفاق بیفتد.
استاندار فارس به روند افزایشی صادرات فرش در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت : افزایش صادرات را نباید به عنوان حد نهایی قلمداد کنیم بلکه باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا این هنر را به عنوان یک نماد به جهانیان نشان دهیم.
تبادار افزود: صادرات ما ارزش مجموعه کاری و هویت ما را نمایندگی می‌کنند لذا هرچه صادرات ما در ابعاد مختلف از جمله فرش که یکی از هنرهای برجسته است افزایش یابد بر ارزش مجموعه کاری و هویت ما تاثیر دارد.
وی به سفر چند سال گذشته خود به کشور آلمان اشاره و خاطر نشان کرد: آلمان یکی از کشورهای است که فرش قشقایی و گبه فارس را در آن‌جا می‌شناسند و از آن تعریف و تمجید می‌کنند.
تبادار با تشکر از افرادی که در عرصه بازاریابی فرش قشقایی و گبه فارس تلاش می‌کنند، افزود: این افراد اجازه نمی‌دهند جنس بی‌کیفیت به نام فرش قشقایی و گبه فارس صادر شود.
علی همتی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این آیین با ارایه گزارشی از وضعیت فرش در استان فارس و آمار فعالان آن به تشریح فرایند طی شده برای ثبت ملی و سپس ثبت جهانی فرش فارس پرداخت.
گفتنی است در این آیین که در باغ عفیف‌آباد شیراز برگزار شد، ضمن رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش قشقایی و گبه فارس، از دانش‌آموزان و دانشجویان استان فارس که به مرحله کشوری دوازدهمین المپیاد فرش دست‌باف ایران راه یافته بودند نیز تقدیر شد.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code