دسته بندی : حاج مقصود فراش۹۶/۱۱/۰۲

فرش همه چیز دارد جز نشان استاندارد! در خبرها خواندم که مدیرکل استاندارد یکی از استان‌ها توانسته راهکاری شسته‌ورفته و بی‌عیب و نقص برای گسترش بازار جهانی فرش دست‌باف پیدا کند و در بیاناتی مشعشع و گهربار فرموده‌اند که: «عرضه فرش در بازارهای جهانی نیازمند استفاده از نشان استاندارد است.»

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |حاج مقصود فراش تقدیم می‌کند: قامت ناساز بی‌اندام ما!
فرش همه چیز دارد جز نشان استاندارد!


در خبرها خواندم که مدیرکل استاندارد یکی از استان‌ها توانسته راهکاری شسته‌ورفته و بی‌عیب و نقص برای گسترش بازار جهانی فرش دست‌باف پیدا کند و در بیاناتی مشعشع و گهربار فرموده‌اند که: «عرضه فرش در بازارهای جهانی نیازمند استفاده از نشان استاندارد است.»
یاللعجب!
چرا این همه سال به ذهن ما فرشی‌ها نرسیده بود که فرش رِ استاندارد کنیم و بازارهای جهانی رِ قوروق کنیم؟ مگه عقلمان گرد و دستمان چلاق بود که سراغ همچین راهکار بی‌نظیری نرفتیم؟ حتماً باید یکی از بیرون گود می‌آمد و این چیزا رِ یادمان می‌داد؟!
چند روزه دارم خودخوری می‌کنم که این مطلب رِ زیر سبیلی رد کنم و به روی مبارکم نیارم؛ اما دیدم نمی‌شه. هیچ‌کس اعتراضی به این افاضات نکرد. این شد که مجبور شدم باز دست‌به‌قلم بشم که لااقل یک اعتراض مکتوب توی تاریخ بماند. یکی نیست به این مدیرکل محترم فرمایش کنه که برادر من، درسته که توی مملکت ما انگار بهمان تکلیف شده همه‌مان درباره همه چیز اظهارنظر کنیم و نظرات کارشناسی بدیم؛ اما آخه اون چیزی که از راننده و سرنشینان تاکسی و مردم کوچه و بازار قابل قبوله از شمای مدیر دولتی مقبول نیست. وقتی کسی بین حریر و بوریا نمی‌تونه فرق بذاره چطور می‌شه ازش انتظار داشت برای فرش مملکت نسخه بپیچه؟
در مثل مناقشه نیست. شما هم به خودتان نگیرید؛ اما یاد اون بنده خدایی افتادم که زنگ زد به مطب متخصص پوست و ازش پرسید: شما متخصص پوست هستید؟ دکتر هم جواب داد: بله. طرف بهش گفت: من یک پوست بز دارم الان مظنه‌اش تو بازار چنده؟!
قدیمی‌ها می‌گفتن هر گردی گردو نیست. حالا شما بگو هر پوستی پوست نیست. منم می‌گم هر نسخه‌ای قابل تجویز برای فرش نیست. اگر فرمایش شما درباره فرش‌های ماشینی بود قبول. تولید ماشینی رِ راحت می‌شه استاندارد کرد؛ اما داداش جان فرش دست‌باف یک اثر هنریه. مگه هنر رِ می‌شه استاندارد کرد؟
می‌خوای متر دستت بگیری و اندازه‌های طول و عرض فرش رِ بگیری و اگه یک ذره بالازدگی یا پایین‌زدگی داشت بگی استاندارد نیست؟ می‌خوای ذره‌بین به دست نقش فرش رِ با نقشه اولیه‌اش مطابقت بدی ببینی همه گره‌ها درست زده شدن یا نه؟ می‌خوای رنگ فرش رِ چک کنی ببینی ابرشی و دورنگی و رگه توی فرش هست یا نه؟ می‌خوای طول پرزها رِ اندازه بزنی ببینی کوتاه‌تر از استانداردن یا بلندتر؟ مدیرکل جان می‌خوای چکار کنی؟ می‌خوای به چه فرشی نشان استاندارد بدی؟ لابد هرچی فرش منحصربه‌فرد، ذهنی‌باف، عشایری و اصلاً هر چی خلق اثر هنری تو این حوزه هست رِ مطرود کنی؟ که فرش‌های یک شکل و یکسان عین ماشینی تحویلت بدن؟
لابد که «هر چه هست از قامت ناساز بی‌اندام ماست» و تقصیر همین استاندارد نبودن فرشمان است که بازارهای جهانی رِ کامل تصاحب نکردیم دیگه!
اما مدیرکل جان! از من به شما نصیحت: با این‌جور نسخه پیچیدن برای فرش ما متحیر می‌مانیم که شما با اونایی یا با ما؟!
عین اون دو تا آدم ناشی که با هم شطرنج بازی می‌کردن. می‌دونین نتیجه‌اش چی شد؟ شاه شطرنج که از ناراحتی دق‌مرگ شد، وزیر هم استعفا کرد، اسب هم رم کرد!
بذار بهتر یادت بدم. اگر قصد کمک به فرش داری و می‌خوای استاندارد رِ به فرش وصل کنی، برو سراغ مراحل قبل از تولید. دست‌کم بگو مواد اولیه فرش رِ استاندارد کنیم. بگو می‌خوایم جلوی پشم دباغی رِ بگیریم. بگو ابریشمی که وارد کشور می‌شه رِ کنترل کنیم که آشغالی نباشه. بگو رنگزاهایی که برای رنگرزی الیاف استفاده می‌شه درست و درمون باشه. بگو…
اما تو رِ به خدا نگو فرش رِ استاندارد کنیم.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code