دسته بندی : اخبار فرش۹۷/۰۵/۲۸

پروژه ساماندهی حفاظتی و شست‌وشو همراه با حفاظت پیشگیرانه فرش‌ها و دست‌بافت‌های بومی یکی از مخازن مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، با طرح و نظارت واحد حفاظت و مرمت این مجموعه آغاز شد.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | فرایند ساماندهى حفاظتى و شست‌وشوى دستبافته‌هاى مجموعه سعدآباد انجام مى‌شود


پروژه ساماندهی حفاظتی و شست‌وشو همراه با حفاظت پیشگیرانه فرش‌ها و دستبافته‌های بومی یکی از مخازن مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، با طرح و نظارت واحد حفاظت و مرمت این مجموعه آغاز شد.

به گزارش طره به نقل از روابط عمومی سعدآباد؛ این پروژه که از  ۲۷ مرداد ماه آغاز شده و تا ۳۰ مرداد ادامه دارد، در راستای طرح‌های حفاظت پیشگیرانه و ساماندهی حفاظتی نگهداری آثار مخزنی است.
عملیات صورت گرفته روی فرش‌ها پیش از شست‌وشو شامل: آسیب‌شناسی و شناسایی عوامل بیولوژیکی، آفت‌زدایی به روش تدخینی و تهویه پس از ۷۲ ساعت، استحکام بخش موردی و مورد نیاز، غبارروبی با دستگاه‌های وکیوم تخصصی با فشار مکش قابل تنظیم، تست‌های جابه‌جایی رنگ الیاف، اندازه‌گیری PH و… است.
فرش‌های مذکور پس از شست‌وشو به روش علمی و خشک شدن توسط محمدحسین سیف، استاد مرمت فرش در دانشکده هنر و معماری دانشگاه کاشان، به صورت رولی با پوشش‌های پارچه‌ای بسته بندی و  پس از انتقال به مخزن ضدعفونی شده با لحاظ موارد حفاظت پیشگیرانه چیدمان خواهد شد.
تهیه و تنظیم شناسنامه تخصصی حفاظتی-مرمتی مشتمل بر اطلاعات تاریخی، هنری، نوع، تکنیک، محل بافت و هنرمند بافنده  توسط اساتید دانشگاهی متخصص فرش و دستبافته‌های بومی از دیگر مواردی است که در این پروژه انجام خواهد شد.
بازدید از پروژه «ساماندهی حفاظتی، شست‌وشو و حفاظت پیشگیرانه فرش‌ها و دستبافته‌های بومی سعدآباد» برای عموم در بخش حریم تعیین شده حفاظت فیزیکی آزاد است و کلیه پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای یاد شده به مسیر همجوار ساختمان بولینگ به نشانی میدان تجریش، خیابان ولیعصر (عج)، خیابان شهید فلاحی، خیابان شهید طاهری، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code