دسته بندی : مقالات علمی۹۶/۰۴/۱۹

طبق پژوهش‌های طره پوپ و همسرش نمایشگاه‌های زیادی در معرفی آثار هنری ایرانی در جهان برپا کردند. نمایشگاه هنر ایرانی در لندن از ۱۶ دی تا ۸ اسفند سال ۱۳۰۹ شمسی نیز به پیشنهاد پوپ برگزار شد. برنامه اصلی نمایشگاه هنر ایرانی بر پایه همکاری هنرپژوهان فعال در سرتاسر جهان فراهم شده بود. مسئولیت اجرایی این نمایشگاه در دست کمیته‌ای بود از مقامات برجسته بریتانیا که هنر ایرانی را پاس می‌داشتند.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | مروری بر نمایشگاه هنر ایرانی در لندن در سال ۱۹۳۱ میلادی


دوران پهلوی اول در شرایطی آغاز شد که کشورهای غربی به بهانه حضور ایران در نمایشگاه‌های جهانی با هنر ایرانی آشناتر شده بودند. آرتور اپهام پوپ یکی از پژوهش‌گران غربی بود که به هنر ایرانی علاقه بسیاری داشت. پوپ هنرپژوه برجسته امریکایی و مشاور ارشد هنر شرقی در موسسه هنر شیکاگو و مدیر موسسه امریکایی هنر و باستان‌شناسی ایران بود.
پوپ در سال ۱۳۰۴ به دعوت حسین علا به تهران آمد و برای مقامات دولتی و رضاشاه درباره هنر ایرانی سخنرانی کرد. پوپ بسیار مایل بود ایرانیان قدر هنر و تاریخ هنر خویش را بدانند. سخنرانی پوپ در آن روز رضاخان را تحت‌تأثیر قرار داد و شعله‌های ملی‌گرایی را در وی بسیار افروخت. سپس از سال ۱۳۰۴ تا ۱۳۱۴ میلادی پوپ مشاور افتخاری دولت ایران و عضو فرهنگستان ایران شد.
طبق پژوهش‌های طره پوپ و همسرش نمایشگاه‌های زیادی در معرفی آثار هنری ایرانی در جهان برپا کردند. نمایشگاه هنر ایرانی در لندن از ۱۶ دی تا ۸ اسفند سال ۱۳۰۹ شمسی نیز به پیشنهاد پوپ برگزار شد. برنامه اصلی نمایشگاه هنر ایرانی بر پایه همکاری هنرپژوهان فعال در سرتاسر جهان فراهم شده بود. مسئولیت اجرایی این نمایشگاه در دست کمیته‌ای بود از مقامات برجسته بریتانیا که هنر ایرانی را پاس می‌داشتند. در این نمایشگاه فرش‌های ایرانی موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی در کنار سایر هنر‌ها به نمایش گذاشته شد.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code