دسته بندی : چهره‌های فرش17/02/13

چهره‌های کمترشناخته شده فرش دست‌باف ایران / محمد داوری / محمد داوری دولت‌آبادی که از تولیدکنندگان فرش دست‌باف است با بیش از پنجاه سال سابقه و بهره جستن از وجود طراحان بنامی چون احمد ارچنگ، عباس الوندی، طبر اصفهانی، شیر سپهر و مصطفی هجرتی و نقاشانی همچون حاج‌آقا رضا شاکرین، مهرساب و عرب‌زاده توانسته سهم بزرگی در بافت فرش اصفهان داشته باشد.

چهره‌های فرش| TORREH.net | چهره‌های کمترشناخته شده فرش دست‌باف ایران / محمد داوری


محمد داوری دولت‌آبادی در سال ۱۳۱۶ در دولت‌آباد اصفهان متولد شد. او که از تولیدکنندگان فرش دست‌باف است با بیش از پنجاه سال سابقه و بهره جستن از وجود طراحان بنامی چون احمد ارچنگ، عباس الوندی، طبر اصفهانی، شیر سپهر و مصطفی هجرتی و نقاشانی همچون حاج‌آقا رضا شاکرین، مهرساب و عرب‌زاده توانسته سهم بزرگی در بافت فرش اصفهان داشته باشد. تولیدات محمد داوری با سه نشان «م ح م د»، «اصفهان داوری» و «داوری» در طرح‌های شاه‌عباسی، اسلیمی، افشان، گنبدی، درختی، گل فرنگ، محرمات، هندسی و گلدانی عرضه می‌شوند. او در زمان اوج تولید، سالانه موفق به ایجاد ۶۵۰ دار قالی و ایجاد شغل برای ۱۳۰۰ نفر از بانوان هنرمند منطقه بُرخوار اصفهان شد که اکنون به علت رکود بازار فرش ۴۰۰ نفر از این بافندگان مشغول به کار هستند. از جمله استادکارانی که در کنار ایشان کار هنری فرش و استادکاری را فراگرفتند می‌توان به فرزندان ایشان و استادانی مانند حسین داوری، حسن داوری، عباس‌علی داوری، محمد دری، محمود دری و… اشاره کرد.


photo_2017-01-31_18-13-23

photo_2017-01-31_18-13-57

Meisam 03

Meisam 04


توضیح: صحت مطالب این بخش لزوما مورد تایید طره نیست. اطلاعات منتشر شده از چهره‌های کمتر معرفی شده فرش بر مبناى اطلاعات ارسالی از سوی مخاطبان است.


چهره‌های فرش | TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code