دسته بندی : اخبار طره - تصاویر - لچک17/07/17

این نمایشگاه حاصل ۴۰ سال تلاش و دغدغه من است. البته این آثار به‌صورت مداوم شکل نگرفته است. اولین شیرهای من که در این نمایشگاه وجود دارد، به ۴۰ سال قبل مربوط است که با قالیچه‌های عشایری شروع می‌شود که با عشق به عشایر و مجموعه‌های کوه و کویر دشت‌های ایران ادامه پیدا می‌کند و در دوره‌ای کار من شکلش تغییر می‌کند و این انتقال، انتقال همه‌جانبه است

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | نگاهی بر نمایشگاه آثار پرویز تناولی در موزه هنرهای معاصر


نیلوفر علیپور

این نمایشگاه حاصل ۴۰ سال تلاش و دغدغه من است. البته این آثار به‌صورت مداوم شکل نگرفته است. اولین شیرهای من که در این نمایشگاه وجود دارد، به ۴۰ سال قبل مربوط است که با قالیچه‌های عشایری شروع می‌شود که با عشق به عشایر و مجموعه‌های کوه و کویر دشت‌های ایران ادامه پیدا می‌کند و در دوره‌ای کار من شکلش تغییر می‌کند و این انتقال، انتقال همه‌جانبه است و تنها مجسمه‌سازی را دربرنمی‌گیرد، بلکه همه جوانب کار من را فرا می‌گیرد.
من از دوره‌ای متوجه شدم که شیر، مهم‌ترین نماد ایران است و از قبل از تاریخ در ایران به‌عنوان نمادی بزرگ از آن یاد می‌شد و تا امروز نیز شیر نماد محترمی است. شیر ایرانی متاسفانه طی ۵۰ سال قبل در ایران منقرض شده است و تنها از این نماد ایرانی آثاری باقی مانده است که ما برای این نمایشگاه از موزه‌های مختلفی این آثار را قرض گرفتیم که بعضی از آن‌ها تاریخی حدود پنج‌هزار سال را دربرمی‌گیرد. من هم تلاش کردم منعکس‌کننده شیر در زمان خودم باشم و البته قضاوت با شماست.

پرویز تناولی ۱۱ تیرماه
مراسم افتتاحیه نمایشگاه

به گزارش طره نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» این روز‌ها در موزه هنرهای معاصر برپاست. این نمایشگاه از ۱۲ تیر تا ۷ شهریور پذیرای علاقه‌مندان به آثار پرویز تناولی است. تابلوی نقاشی، فرش، پارچه قلمکار، سکه، پوستر، مجسمه‌های فلزی و سرامیکی با موضوع شیر ایرانی از جمله آثار پرویز تناولی است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌اند.
همچنین در این نمایشگاه، ۶۳ اثر از موزه‌ها و مجموعه‌های شخصی به امانت گرفته شده که شامل ۲۷ اثر از موزه ملی ایران، ۵ اثر از موزه هنرهای معاصر تهران، ۱۰ اثر از موزه رضا عباسی، ۳ اثر از موزه نقاشی پشت شیشه و ۱۸ اثر از مجموعه‌داران است.
این نمایشگاه با همکاری موزه هنرهای معاصر تهران، موزه پرویز تناولی، موزه ملی ایران، موزه رضاعباسی و مجموعه‌داران خصوصی برگزار شده است.
طره نگاهى دارد به تصاویر فرش‌هایی که در این موزه نمایش درآمده است.نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code