دسته بندی : اخبار فرش19/12/11

بر پایه این گزارش، رئیس انجمن علمی فرش ایران با اشاره به کارکردهای متنوع فرش ایرانی ازجمله جنبه‌های مختلف فرهنگی، تاریخی، هنری، اشتغالزایی و ارزآوری، دوام و ماندگاری در بازارهای کنونی و نیز توسعه و گسترش حضور در بازارهای جدید را مهم دانست و «تبلیغات» را به عنوان یکی از ابزارهای مهم این مسیر معرفی کرد.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | کارگاه آموزشی «تبلیغات فرش دست‌­باف؛ چرا و چگونه؟» در حاشیه بیست‌ودومین نمایشگاه فرش دست­‌باف اصفهان برگزار شد.


به گزارش طره، در این کارگاه آموزشی که به همت انجمن علمی فرش ایران (شعبه اصفهان) و مرکز آموزش بازرگانی استان اصفهان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ روز دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸ برگزار شد، دکتر حمید کارگر به ارائه آموزه‌های بازاریابی و تبلیغات در حوزه فرش دست‌باف پرداخت.
بر پایه این گزارش، رئیس انجمن علمی فرش ایران با اشاره به کارکردهای متنوع فرش ایرانی ازجمله جنبه‌های مختلف فرهنگی، تاریخی، هنری، اشتغالزایی و ارزآوری، دوام و ماندگاری در بازارهای کنونی و نیز توسعه و گسترش حضور در بازارهای جدید را مهم دانست و «تبلیغات» را به عنوان یکی از ابزارهای مهم این مسیر معرفی کرد.
حمید کارگر با اشاره به کاهش شدید صادرات فرش دست‌باف ایران در دو سال اخیر گفت: صادرات فرش در حال طی کردن روندی صعودی بود به گونه ای که از ۲۹۰ میلیون دلار در پایان سال ۹۴ به ۳۵۹ میلیون دلار در پایان سال ۹۵ و ۴۲۶ میلیون دلار در پایان سال ۹۶ رسید اما این روند افزایشی متوقف شد و روندی کاهش جایگزین آن شد به طوری که در پایان سال ۹۷ تنها ۲۳۸ میلیون دلار فرش دست‌باف از کشورمان صادر شد و شوربختانه آمار اعلام شده برای شش ماهه ابتدای امسال خبر از کاهشی شدیدتر در سال جاری می‌دهد.
وی ادامه داد: بخشی از این کاهش متأثر از تحریم بدخواهانه آمریکاست که درهای بزرگترین کشور واردکننده فرش دست‌باف در دنیا را به روی فرش ایرانی بسته است؛ اما بخشی از این کاهش ناشی از خودتحریمی‌ها و اجرای سیاست‌های نادرست داخلی ازجمله افزایش تعرفه واردات ابریشم و بالا رفتن هزینه‌های تولید است.
رئیس انجمن علمی فرش ایران اعلام داشت: به هر روی برای برون‌ رفت از وضعیت کنونی، در کنار الزام به بهره‌گیری از توان دیپلماتیک و گشایش‌های سیاسی در کشور و نیز تصحیح سیاست‌های اقتصادی داخلی، آنچه از سوی علمای بازاریابی توصیه می‌شود، بهره‌گیری از ابزاری همچون تبلیغات است.
حمید کارگر در ادامه به تشریح آمیخته بازاریابی (۴P) در حوزه فرش دست‌باف پرداخت و ضمن بررسی هر یک از عناصر چهارگانه محصول، قیمت، کانال‌های توزیع و پیشبرد فروش، ویژگی‌های قابل تاکید فرش دست‌باف ایران در فرایند تبلیغات و بازاریابی را برشمرد.
صاحب امتیاز و مدیرمسئول طره همچنین با اشاره به پنج تصمیم مهم در فرایند تبلیغات، فرایند تعیین هدف در تبلیغات، سنجش میزان بودجه، انتخاب رسانه موثر و نیز لزوم ارزیابی تبلیغات تاکید کرد.
وی با معرفی انواع رسانه‌های کمک‌کننده به تبلیغات، معایب و محاسن هر رسانه را برشمرد و چهار شیوه‌ای را که روان‌شناسان برای یادگیری معرفی کرده‌اند در فرایند تبلیغات نظیرسازی کرد و روش‌های نفی و اثبات، طرح ناگهانی، شرطی‌سازی و استدلالی را برای تبلیغ فرش دست‌باف کاربردی دانست.
بخش پایانی سخنان کارگر، تشریح مدل کمپین‌سازی تبلیغاتی برای فرش دست‌باف ایران بود که طی آن دو بسته رویدادمحور و تجارت محور را واکاوی کرد.
گفتنی است در پایان این کارگاه آموزشی تفاهم‌نامه‌های همکاری بین انجمن علمی فرش ایران و مرکز آموزش بازرگانی استان اصفهان، انجمن طراحان، نقاشان استان اصفهان و اتحادیه تولیدکنندگان فرش اصفهان به امضا رسید.
همچنین در این مراسم از سوی تشکل‌های فرش استان اصفهان از خدمات و تلاش‌های دکتر حمید کارگر در مدت تصدی ریاست مرکز ملی فرش ایران و نیز حسین هاشمی در مدت تصدی ریاست اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان تقدیر شد.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code