دسته بندی : اخبار فرش - تصاویر18/05/17

مدیر کل سازمان جهانی مالکیت معنوی در بازدید از دست‌بافته‌های ایرانی از آمادگی برای حمایت از نام و نشان فرش ایرانی در مجامع بین‌المللی خبر داد. به گزارش طره به نقل از مرکز ملی فرش ایران، فرانسیس گری با ابراز خرسندی از شناخت دقیق‌تر فرش ایرانی و تنوع و ویژگی‌های آن گفت: آماده‌ایم تا از همه ظرفیت‌های وایپو و معاهدات بین‌المللی برای پاسداشت دست‌بافته‌های ایرانی استفاده کنیم.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |مدیر کل سازمان جهانی مالکیت معنوی در بازدید از دست‌بافته‌های ایرانی از آمادگی برای حمایت از نام و نشان فرش ایرانی در مجامع بین‌المللی خبر داد.


به گزارش طره به نقل از مرکز ملی فرش ایران، فرانسیس گری با ابراز خرسندی از شناخت دقیق‌تر فرش ایرانی و تنوع و ویژگی‌های آن گفت: آماده‌ایم تا از همه ظرفیت‌های وایپو و معاهدات بین‌المللی برای پاسداشت دست‌بافته‌های ایرانی استفاده کنیم.

بر پایه این گزارش، مدیر کل سازمان جهانی مالکیت معنوی که با هیئتی از کارشناسان آن سازمان به ایران سفر کرده است به همراه معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رئیس مرکز ملی فرش ایران، رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت و برخی از کارشناسان فرش ایران از موزه فرش ایران بازدید کرد.

در این بازدید و گفت‌وگوها محورهای درخور توجهی برای پشتیبانی وایپو از فرش ایرانی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ثبت کنونی ۲۹ منطقه جغرافیایی فرش ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی، برخی ویژگی‌های قابل احصا و مرزگذاری فرش ایران از دیگر کشورهای تولیدکننده فرش دست‌باف را برشمرد و افزود: نیازمند آن هستیم که وایپو در رویارویی با رقبایی که به گنجینه طرح و نقشه دست‌بافته‌های ایرانی دست‌اندازی کرده یا از این نام و نشان بهره می‌گیرند یاریگر فعالان فرش ایران باشد.

حمید کارگر همچنین با توجه به خرسندی فرانسیس گری از آشنایی بیشتر با تنوع فرش ایران برای برگزاری نمایشگاهی در مقر وایپو در ژنو به منظور معرفی هر چه بیشتر فرش ایران به هیئت‌های دیپلماتیک و حقوقی دیگر کشورها در ژنو اعلام آمادگی کرد که با استقبال مدیران وایپو روبه‌رو شد.
در حاشیه این بازدید همچنین درباره استفاده وایپو از تیم کارشناسی و خبره فرش دست‌باف برای داوری‌های بین‌المللی در این حوزه بحث و رایزنی شد.

استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌های معاهده لیسبون، چگونگی تجاری‌سازی نام و نشان‌های ثبت شده مناطق جغرافیایی فرش ایران، برپایی نمایشگاه فرش ایرانی در حاشیه نشست جهانی سالانه وایپو در ۲۰۱۹ و بررسی چگونگی غلبه بر دست‌اندازی کشورهایی که عضو معاهدات حقوقی بین‌المللی نیستند از مباحث مورد کنکاش در این نشست بود.

شایان ذکر است در حاشیه این بازدید و نشست تخصصی مقرر شد همزمان با بیست‌وهفتمین نمایشگاه فرش دست‌باف ایران در شهریورماه ۹۷، کنفرانس ویژه‌ای با رویکرد بهره‌گیری از توان سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) در خدمت فرش دست‌باف ایران و با حضور کارشناسان آن سازمان در تهران برگزار شود.

احمد تویسرکانی (معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) و محمدحسن کیانی (رئیس مرکز مالکیت معنوی کشور) نیز در این گفت‌و‌گوها بر آمادگی کامل برای همراهی با هنر-صنعت فرش دست‌باف ایرانی در حوزه حراست از مالکیت معنوی تاکید کردند.

بر پایه این گزارش؛ ۱۹۰ کشور عضو سازمان جهانی مالکیت معنوی هستند که برای همکاری در حوزه فناوری‌ها و نوع عملکردهای علمی، ثبت برندها، نام‌های تجاری و نام‌های جغرافیایی، آثار ادبی و هنری فعالیت دارند و بر اساس معاهدات مختلف بین کشورهای عضو از آن‌ها حمایت می‌کند؛ همچنین بیش از ۲۵۰ هزار شرکت در سراسر دنیا عضو وایپو هستند.

گفتنی است تاکنون ۴۷ منطقه جغرافیایی فرش دست‌باف ایران به ثبت ملی رسیده و ۲۹ منطقه نیز ثبت جهانی شده‌اند.نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code