۹۶/۰۳/۰۶

از خط مشکین قلمش فرشی به پا شد

نمایشگاه فرش دست‌باف نیویورک از ۱ نوامبر سال ۱۹۱۰ تا ۱۵ ژانویه سال ۱۹۱۱ برپا شد. در این نمایشگاه فرش‌هایی از مجموعه‌های خصوصی و موزه‌داران به نمایش گذاشته شد. به گزارش طره فرش‌های ایرانی این نمایشگاه از مجموعه‌ سی. اف. ویلیامز، پی. ای. بی. وایدنر، دکتر دنمان. دبیلو. راس، هربرت ال. پرات، ژنرال برایتون آیوس، تئودور دیویس، هون. دبیلیو. ای. کلارک، بنجامین آلتمن و موزه متروپولیتن نیویورک بودند.
۹۶/۰۳/۰۱

ما طلبکاریم آقای پرزیدنت!

حاج مقصود فراش تقدیم می‌کند: ما طلبکاریم آقای پرزیدنت! به بهانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (۶) ترنج جانم شاد و شنگول تماش گرفته بود که باباجون دیدی ملت نذاشتن ایران خراسان بشه؟ بهش گفتم: «تو هم دیدی ما از مشهد نرفتیم، مشهد رِ پس گرفتیم؟!»
۹۶/۰۲/۳۱

فراخوان برای پژوهش

به گزارش طره به نقل از مرکز ملى فرش ایران؛ این مرکز به منظور انجام تحقیقات و مطالعات در محورهای زیر که ‏براساس فرایند نیازسنجی و با مشارکت فعالان عرصه فرش دست‌باف انتخاب شده‌اند، از ‏پژوهشگران و استادان دانشگاه که دارای مدرک کارشناسی‌ارشد و دکتری هستند دعوت به ‏همکاری می‌کند.
۹۶/۰۲/۲۰

از ایده هدفمند تا اجراى هدرمند

هنر-صنعت فرش دست‌باف ایران از اجراى طرح هدفمندى یارانه‌ها در دولت محمود احمدى‌نژاد آسیب فراوانى دید. این گزاره‌اى است که مورد وفاق بسیارى از فعالان حوزه فرش است. در همان نخستین روزهاى اجراى این طرح در دولت قبل، برخى از ترکش‌هاى این طرح براى تولیدکنندگان فرش رخ نمود.
۹۶/۰۲/۱۹

آیا فرش دست‌باف به جهیزیه دختران برمی‌گردد؟

نکاح‌نامه‌های دوران قاجار پر است از مهریه‌هایی با فرش و قالی. برخی مانند هاجر خانم و میرزا محمود فقط از فرش و قالی نام می‌برند. برخی دیگر نیز تا قران آخر فرش را مشخص می‌کنند. با توجه به پژوهش‌های طره فرش‌هایی که در نکاح‌‌نامه‌ها نوشته شده‌اند: یک‌دست فرش خانه به قیمت دو تومان؛ فرش اطاق، گلیم، و نمد به قیمت پنج تومان؛ یک دست فرش به قیمت هفت تومان و پنج هزار دینار؛
۹۶/۰۲/۱۶

#قالیکپی!

حاج مقصود فرش تقدیم می کند: #قالیکپی! به بهانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (۵) مناظره رِ دیدم. این بار دیگه منتظر تماس ترنج جانم نبودم و از قبل برای تماشا مهیا شده بودم. حتی از شما چه پنهان تخمه آفتابگردان هم گرفتم و برای شروع مناظره لحظه شماری می کردم.
۹۶/۰۲/۱۲

سرود کریسمس

تصور کنید صبح روز کریسمس از خواب بیدار می‌شوید و با شادی به همه می‌گویید: «کریسمس مبارک.» سپس به سراغ هدیه‌تان می‌روید که چند روزی است برای دیدنش صبر کرده‌اید. با دیدن هدیه‌تان که فرش آنتیک ایرانی است از خوشحالی فریاد می‌کشید. پس همین حالا به فروشگاه ما بیایید و فرش آنتیک ایرانی را برای هدیه کریسمس بخرید.
۹۶/۰۲/۰۹

قالیبافی اسحاق و رفقا!

حاج مقصود فراش تقدیم می کند: قالیبافی اسحاق و رفقا! به بهانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (۴) هرچی اون همشهری دیگه مان –حاج آقا رییسی- آرام و سرسنگین فقط حرفای کلی زد و با دادن چند تا شعارهای مردم پسند از حاشیه سازی پرهیز کرد، این محمدباقرمان صاف رفت تو دل حاشیه و گیر دادن به رییس جمهور و معاون اولش.