۹۵/۱۲/۲۹
photo_2017-03-19_19-53-52

«ترین»های فرش دست‌باف در سال ۹۵ به انتخاب حاج مقصود فراش

پارسال ناپرهیزی کردم و وقتی ازم خواستند فهرست «ترین»های سال رِ بنویسم اجابت کردم. امسال هم اصرار و ابرام دارند –به قول امروزی‌ها گیر سه پیچ دادن- که باز هم دست به قلم بشم و ترین‌های سال ۹۵ ر ردیف کنم. از یک طرف دوست ندارم دست رد به سینه رفقا بزنم
۹۵/۱۲/۲۸
۱۱

بانک جهانی توسعه صادرات فرش مصر را محک زد

این اواخر گزارشی جالب توجه به شکل بررسی تحقیقی با همکاری دیوید اتکین، آمیت خنده وال و آدم عثمان تهیه شده و در دسترس مخاطبان علاقه‌مند قرار گرفته که در آن نه‌تنها راهکارها و مراحل ورود شرکت‌های تجاری و تولیدی به عرصه صادرات بررسی و تشریح شده بلکه مکانیزمی که برای شرکت‌ها نکته های مفیدی از فعالیت‌های صادراتی را به تصویر کشیده
۹۵/۱۲/۲۲
photo_2017-03-12_18-33-51

کارنامه یک شرکت

طره در شمارۀ آیندۀ خود به موضوع «کارنامه شرکت سهامی فرش ایران» می‌پردازد و می‌کوشد سویه‌های گوناگون این موضوع را بررسی کند. از نویسندگان و پژوهشگران که دراین‌باره سخنی برای در میان گذاشتن با دیگران دارند دعوت می‌کنیم تا آخر فروردین سال ۱۳۹۶، نوشته‌هایشان را به پست الکترونیک طره torreh.mag@gmail.com بفرستند.
۹۵/۱۲/۲۲
۱۱۶۲۶۳۰

چگونه قالی شرقی بخریم؟

پس از صدها ساعتی که صرف خرید قالی برای خرده تجارت خود کرده‌ام به این نکته‌ها دست‌یافته‌ام: رنگ‌ و ترکیب یکی از مهم‌ترین عناصر در ارزشیابی فرش است. پس‌ازآن، عناصر طراحی یا نقشه فرش از اهمیت برخوردارند. پس باید این پرسش‌ها را از خود بپرسید: آیا قالی از نظر رنگی چشم‌نواز است؟ آیا با نگاه کردن و دقت در آن احساسی از عمق و تعادل در رنگ‌ها و چارچوب فرش دیده می‌شود؟
۹۵/۱۲/۱۲
فرشِ چاپی!

فرشِ چاپی!

حاج مقصود تقدیم می‌کند: فرشِ چاپی! نوبرانه‌ای در دنیای جعل و فریب / اما چی بهانه شد که دست به قلم بشم؟ قوز بالای قوزی به نام «فرش‌های چاپی!» کم بود جن و پری یکی هم از دیوار پرید! یعنی همه جور جعل و تقلب و فریب مخاطب رِ داشتیم مونده بود همی یکی که شکر خدا جنسمان جور شد.
۹۵/۱۲/۰۲
photo_2017-02-20_16-08-14

دکوراتورها به دست‌بافته‌های روستایی و عشایری مى‌اندیشند

در به کار بردن فرش‌های ایرانی در دکوراسیون خانه‌های خود تردید نکنید و خیال خود را پرواز دهید. طرح و نقش قالی‌ها لزوماً نباید با یکدیگر مطابقت داشته یا جفت باشد بلکه همخوانی حال و هوا و رنگ‌های قالی کافی‌ است. هنگامی‌که سودای خرید فرش را دارید به بازخورد عاطفی فضایی بیندیشید که می‌خواهید قالی را در آن بگسترید. سپس به دنبال قالی‌ای بگردید که احساس درونی شما را نشان دهد.
۹۵/۱۱/۲۵
davari

محمد داوری

چهره‌های کمترشناخته شده فرش دست‌باف ایران / محمد داوری / محمد داوری دولت‌آبادی که از تولیدکنندگان فرش دست‌باف است با بیش از پنجاه سال سابقه و بهره جستن از وجود طراحان بنامی چون احمد ارچنگ، عباس الوندی، طبر اصفهانی، شیر سپهر و مصطفی هجرتی و نقاشانی همچون حاج‌آقا رضا شاکرین، مهرساب و عرب‌زاده توانسته سهم بزرگی در بافت فرش اصفهان داشته باشد.
۹۵/۱۱/۲۴
photo_2017-02-12_16-13-17

نقاش قالی‌فروشان دوره‌گرد

جعفر پتگر که شیفته‌ نقش‌ونگارهای فرش و رنگ‌های زنده آن بود و دستی در طراحی فرش نیز داشت از آن همچون منبع الهام خود یاد می‌کرد. نام برخی از نقاشی‌های او نیز حکایت از این دارد مانند «رفوگر» و «قالی‌فروشان دوره‌گرد».