۹۶/۰۹/۰۴

قالی نقاشی و نقاشی قالی

فیروز وهابی‌نژاد متولد سال ۱۳۴۲ در تبریز با نوآوری در رشته‌هایی مانند تذهیب، نقره‌کاری، نقاشی و خطاطی تاکنون توانسته ۹ سبک جدید را در زمینه‌های مختلف و با نام «سبک کاران» به نام خود به ثبت برساند. از جمله آثار وی می‌توان به نخستین قرآن نفیس نقره‌کوب جهان، تلفیق تذهیب و خط نستعلیق، طراحی بته‌جقه خطی و ارائه آثار قالی نقاشی و نقاشی قالی اشاره کرد.
۹۶/۰۸/۲۵

سهمی برای فرش در طرح اشتغال روستایی

به گزارش طره به نقل از مرکز ملی فرش ایران، با ابلاغ آیین‌نامه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی از سوی هیئت دولت، مقرر شد منابعی از صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل شده و با نرخ سود پایین در اختیار طرح‌های اشتغالزایی روستایی قرار گیرد که ۱۰ درصد از این منابع به صنایع‌دستی و فرش دست‌باف تعلق خواهد داشت.
۹۶/۰۸/۲۴

قالی‌بافان روستایی و عشایری از بیمه اجتماعی بهره‌مند می‌شوند

به گزارش طره به نقل از مرکز ملی فرش ایران، رسالت صندوق یادشده ارائه خدمات اجتماعی به همه ساکنان روستاها و شهرهای کوچک است و قالی‌بافان جامانده از بیمه تامین اجتماعی نیز می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های تعیین‌شده در سایت roostaa.ir از مزایای این صندوق بهره‌مند شوند.
۹۶/۰۸/۱۷

ترجیح قلیان بر قالی!

حاج مقصود فراش تقدیم می‌کند: ترجیح قلیان بر قالی! در باب دست و دلبازی رئیس سازمان برنامه و بودجه برای فوتبال | همی روزنامه خراسان رِ که دستم می‌گیرم سعی می‌کنم صفحه اطلاعیه‌های ترحیم و تسلیت یا صفحه‌های اخبار ورزشی و حوادث رِ بیشتر از صفحه‌های اخبار سیاسی نگاه کنم؛ اما این سیاست به همه جا سرک می‌کشه لامصب!
۹۶/۰۸/۱۷

حاجت مشاطه هست

حاج مقصود فراش تقدیم می‌کند: حاجت مشاطه هست | در باب نبود بسته‌بندی مناسب برای فرش دست‌باف ایرانی | جاتان خالی این هفته چند تا مهمون برامان از تهرون آمده بود. گلابتون خانم هم که انصافاً توی مهمون‌نوازی حرف نداره و توی تر و خشک کردن مهمون لنگه نداره. طفلک حسابی زحمت کشید این چند روز و دست‌پخت معرکه‌اش هم که همه رِ جاگیر و پاگیر می‌کنه.
۹۶/۰۸/۱۷

خنیاگران فرش ایرانی

بسیاری از کارشناسان موسیقی در سال‌های اخیر با بررسی تصاویر موجود در هنرهای تصویری گذشته به شناسایی سازهای رایج و جایگاه آن‌ها در دوران مذکور می‌پردازند که در اصطلاح به آن علم تصویرنگاری و تصویرشناسی می‌گویند. فرش از دسته هنرهای تصویری برجسته دوره صفویه است که در آن آلات و نوازندگان موسیقی بازتاب داده شده
۹۶/۰۷/۲۵
آفتاب یزد

نماد ایران چیست؟

یادداشتی به قلم حمید کارگر در روزنامه آفتاب یزد | چند سال پیش گذارم به بعلبک در لبنان افتاده بود. در ورودی معبد ژوپیتر، دستفروشانی که دوره ام کردند با فهمیدن اینکه ایرانی هستم مدام نام «احمدی نژاد» را بر زبان می آوردند و برای اینکه راضی ام کنند به خرید از حبشان به او می گفتند.
۹۶/۰۷/۲۰
در باب آموزش عالی فرش و تکثیر آن

هرم یا استوانه؟ مسئله این است!

حاج مقصود فراش تقدیم می‌کند: در باب آموزش عالی فرش و تکثیر آن | مدیریت نیروی انسانی بر مبنای هرم امکان‌پذیر است. امروز ما در حال ایجاد یک استوانه در این بخش هستیم و می‌خواهیم همه کلاس اولی‌ها را با مدرک دکترا از نظام آموزش خارج کنیم. این درحالی است که ۴۰ الی ۴۵ درصد مشاغل نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند