دسته بندی : شماره 12 و 13 - فراخوان ها۹۴/۱۲/۱۸

پرونده یک موضوع: تأثیرگذارترین چهره‌های فرش دست‌باف ایران در صدسال گذشته | فراخوان شماره ۱۲ نشریه طره

نشریه فرش دستباف ایران طره| (TORREH.net) | پرونده یک موضوع: تأثیرگذارترین چهره‌های فرش دست‌باف ایران در صدسال گذشته


مجله طره در نظر دارد برای شماره آینده خود به انتخاب و بررسی چهره‌های تأثیرگذار هنر-صنعت فرش ایران در یک قرن گذشته بپردازد. این کار، با توجه به دشواری‌هایی که در تاریخ‌نگاری فرش دست‌باف ایران وجود دارد همچنین گمنامی بسیاری از کنشگران این رشته، می‌تواند به شناسایی هنرمندان و دستاوردهای مورد اجماع جامعه فرش ایران کمک کند. افزون بر آن می‌کوشیم با فراهم آوردن مطالبی تحلیلی درباره فهرست برترین چهره‌های تأثیرگذار فرش دست‌باف ایران در یک سده گذشته، امتیازها و دستاوردهای آنان را به بحث بگذاریم و به‌این‌ترتیب آنان را به نسل جوان‌تر بشناسانیم. ازاین‌رو مفتخریم که از خوانندگان گرامی دعوت کنیم تا ما را در این برنامه همراهی کنند. ازاین‌رو از نویسندگانی که مایل‌اند برای پرونده شماره آینده طره بنویسند خواهشمندیم چکیده‌ای از مقاله خود را که دربرگیرنده نام چهره و دلایل برجستگی او می‌شود تا ۲۹ اسفندماه جاری به پست الکترونیک طره torreh.mag@gmail.com بفرستند. در صورت تأیید چکیده تا ۱۵ فروردین‌ماه برای تکمیل مقاله فرصت خواهد بود.
همچنین در گزینش چهره نکته‌های زیر را در نظر آورید:
۱. دامنه زمانی انتخاب چهره‌های برتر به‌تقریب ۱۲۶۰ خورشیدی (سال‌های پایانی حکومت ناصرالدین‌شاه) تا ۱۳۶۰ (استقرار جمهوری اسلامی) باشد.
۲. معیار شما برای انتخاب می‌تواند کیفیت هنری یا زیباشناختی آثار یک هنرمند یا تأثیرگذاری و مداومت فعالیت‌های یکی از کنشگران فرش دست‌باف ایران یا شخصیت اجتماعی و سیاسی باشد که تصمیم‌ها و اقداماتش بر فرش ایران بوده است.
۳. چهره پیشنهادی می‌تواند دربرگیرنده پژوهشگران، طراحان، بافندگان، رنگرزان، سیاستمداران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و… باشد که بیشترین تأثیر را درزمینه فرش دست‌باف داشته‌اند.


نشریه فرش دستباف ایران طره| (TORREH.net) | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code