دسته بندی : اخبار فرش18/10/15

ماه‌ها از ابلاغ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی و فرش دست‌باف می‌گذرد و هنوز خبری از اجرای آن نیست! به گزارش طره، «قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی» که دوم اسفندماه سال ۹۶ از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا به دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز سازمان میراث‌فرهنگی ابلاغ شد، هنوز به مرحله اجرا در نیامده است.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | ماه‌ها از ابلاغ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی و فرش دست‌باف می‌گذرد و هنوز خبری از اجرای آن نیست!


به گزارش طره، «قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی» که دوم اسفندماه سال ۹۶ از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا به دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز سازمان میراث‌فرهنگی ابلاغ شد، هنوز به مرحله اجرا در نیامده است.
بر پایه این گزارش، قانون یادشده پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان سرانجام در ۲۶ دی‌ماه ۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان نیز در ۱۸ بهمن‌ماه همان سال مهر تایید بر آن زد. سپس با امضای حسن روحانی به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. (پیوند به خبر)
این قانون که در موارد متعددی به فرش دست‌باف نیز اشاره دارد، دولت را مکلف به حمایت از این هنر-صنعت به ویژه در مباحث تولید و تجارت و از جمله بیمه قالی‌بافان کرده است.
اجرایی شدن این قانون می‌تواند با ملزم کردن نهادها و سازمان‌هایی همچون صداوسیما، شهرداری‌ها، وزارت ارشاد، تامین اجتماعی، فنی‌وحرفه‌ای و… برخی دغدغه‌ها و مشکلات فعالان این هنر-صنعت را برطرف کند و به یاری صنایع‌دستی و فرش دست‌باف کشور برآید.
آن‌چنان‌که در متن قانون آمده است، اجرای آن منوط به تدوین آیین‌نامه اجرایی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرف مدت ۶ ماه و تصویب آن از سوی هیئت وزیران است که با وجود سپری شدن این مهلت خبری درباره آن بازتاب نیافته است.
شوربختانه در حوزه قوانین و مقررات کشور مثال‌های فراوانی می‌توان یافت از قوانینی که با نیت خیر و تلاش‌های موکد به تصویب رسیده‌اند؛ اما در مرحله عمل و اجرا با موانع متعدد روبه‌رو شده‌اند.
طره امیدوار است قانون اشاره شده با سهل‌انگاری دو نهاد متولی (سازمان میراث فرهنگی و وزارت صمت) به نوشتاری برای در کوزه بدل نشده و هر چه زودتر شکل اجرایی به خود بگیرد.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code