دسته بندی : اخبار فرش - تصاویر17/04/13

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از مرکز ملی فرش ایران خواستار پویایی بیشتر این مرکز در بهبود و تعالی هنر- صنعت فرش دستباف شد. به گزارش طره، محمدرضا نعمت زاده در جمع مدیران و کارکنان مرکز ملی فرش ایران گفت: خوشبختانه وضعیت هنر- صنعت فرش پس از برجام رو به بهبود است

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از مرکز ملی فرش ایران خواستار پویایی بیشتر این مرکز در بهبود و تعالی هنر- صنعت فرش دستباف شد.


به گزارش طره، محمدرضا نعمت زاده در جمع مدیران و کارکنان مرکز ملی فرش ایران گفت: خوشبختانه وضعیت هنر- صنعت فرش پس از برجام رو به بهبود است و باید با تمام توان موانع بازدارنده توسعه این حوزه از پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان برداشته شود تا هر چه زودتر از رکود کنونی دور شویم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت منحصر به فرد بودن فرش دستباف ایرانی و کیفیت برتر آن نسبت به تولیدات رقبا را فرصتی برای تولید و اشتغال پایدار دانست و افزود: یکی از موضوعات مهم در این میان انتقال دانش تولید فرش دستباف ایرانی به نسل های جدید است که برای این مساله باید در زمینه آموزش های تخصصی اهتمام بیشتری داشت.
وی با تقدیر از ارایه آموزش های عمومی و تخصصی مرکز ملی فرش ایران در سراسر کشور، خواستار تداوم و کیفی سازی این آموزشها شد و افزود: برای افزایش تولید و اشتغال در هنر- صنعت فرش باید بازار داخلی در کنار صادرات تقویت شود.
نعمت زاده در همین راستا خواهان ارایه برنامه ای از سوی مرکز ملی فرش ایران برای تحریک بازار داخلی با هدف افزایش اشتغال و تولید شد.
وی اظهار امیدواری کرد امسال سال تحول در تولید و اشتغال هنر- صنعت فرش دستباف باشد و افزود: باید با بهره گیری از تجربیات تولیدکنندگان کارگاهی فرش دستباف زمینه افزایش تعداد مجتمع ها و کارگاه های قالی بافی در نقاط مختلف کشور را فراهم کنیم تا تعداد زیادی از جوانان در کشور شاغل شوند.
عالی ترین مقام حوزه صنعت کشور بر لزوم پیوند خوردن دانش آموختان حوزه فرش با بازار تولید و تجارت تاکید کرد و خواستار ارایه آموزش هایی ویژه این روه از جمله برای توانمند شدن در حوزه مربیگری شد.
وی درباره ثبت ملی و جهانی مناطق فرشبافی کشور ضمن ستودن این اقدام گفت: ثبت ملی و جهانی فرش های ایرانی زمانی ارزش دارد که بتوانیم از آن برای جلوگیری از تقلب و افزایش صادرات فرش اصیل ایرانی بهره بگیریم و باید از فرصت های به وجود آمده در این مسیر برای تجارت بیشتر فرش ایران استفاده کنیم.
نعمت زاده با اشاره به افزایش صادرات فرش ایران به آمریکا اظهار کرد: صادرات فرش دستباف ایرانی به امریکا در سال ۹۵ نزدیک به ۹۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال ۹۴ افزایش چشمیگیری از نظر وزنی و ارزشی داشته است و باید توجه کرد که ظرفیت صادرات فرش به امریکا بسیار بالاست و باید از این بازار استفاده بهتری کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با شنیدن دغدغه حذف معافیت فرش دستباف از مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد: نظر این وزارت معافیت فرش از مالیات بر ارزش افزوده است و با هرگونه ایجاد مانع در تسهیل تجارت در این بخش مخالفیم.
نعمت زاده به معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت که در جلسه حضور داشت ماموریت داد ابقای معافیت فرش دستباف در لایحه مالیات بر ارزش افزوده را دنبال کند.
وی همچنین خواهان بررسی و ارایه پیشنهاد برای افزایش شمار قالیبافان بیمه شده با حفظ سقف اعتبار موجود شد و معاون توسعه مدیریت خود را مامور به بررسی این موضوع کرد.
به گزارش طره، حمید کارگر، رییس مرکز ملی فرش ایران و همکاران او نیز در این نشست گزارشی از عملکرد این مرکز را در حوزه های مختلف آموزش، پژوهش، جذب تسهیلات، تبلیغات، رصد آمار و اطلاعات، ثبت مناطق جغرافیایی فرش، برگزاری المپیادهای فرش، برگزاری نمایشگاه و… ارایه کردند.
بر پایه این گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان این نشست از بخشهای مختلف مرکز ملی فرش ایران از جمله آزمایشگاه و کتابخانه این مرکز بازدید کرد.
گفتنی است وزیر صنعت، معدن و تجارت که صادقی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی و فیاض، معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استانها وی را همراهی می کردند از «سند راهبردی هنر – صنعت فرش دستباف ایران» نیز رونمایی کرد.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | پایان پیام

2 دیدگاه

  1. الیزابت هیلیارد گفت:

    احتمالا اومده خداحافظی 🙂

  2. قالیشویی گفت:

    ممنون از سایتتون .موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code