دسته بندی : اخبار فرش20/06/10

این دانشنامه‌ آنلاین در زبان فارسی با نام ویکی‌فرش و در زبان انگلیسی با نام WikiRug تولید می‌شود و سرگذشت هنر-صنعت فرش را از گذشته‌های دور تا به امروز در سراسر جهان به‌ویژه ایران، آناتولی (ترکیه امروزین)، افغانستان، هند، پاکستان،‌ قفقاز و آسیای میانه بررسی می‌کند.

نشریه فرش دستباف ایران طره| TORREH.net | روز ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹ (۱۰ ژوئن) همزمان با روز جهانی صنایع‌دستی وبگاه ویکی‌فرش دانشنامه‌ تخصصی فرش و قالی رونمایی شد.


این دانشنامه‌ آنلاین در زبان فارسی با نام ویکی‌فرش، به نشانی https://fa.wikirug.org/ و در زبان انگلیسی با نام WikiRug به نشانی https://en.wikirug.org/ تولید می‌شود و سرگذشت هنر-صنعت فرش را از گذشته‌های دور تا به امروز در سراسر جهان به‌ویژه ایران، آناتولی (ترکیه امروزین)، افغانستان، هند، پاکستان،‌ قفقاز و آسیای میانه بررسی می‌کند.
دبیر اجرایی ویکی‌فرش از رونمایی ویکی‌فرش خبر داد و گفت: ویکی‌فرش یک نهاد پژوهشی‌-هنری غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است که می‌کوشد بستری برای همکاری همه‌ پژوهشگران، استادان، دانشجویان و کارشناسان ایرانی و بین‌المللی حوزه‌ فرش فراهم آورد. بستر فنی این همکاری مشترک با استفاده از پلتفرم مدیاویکی ایجاد شده است و کاربران به‌آسانی می‌توانند با حساب کاربری خود در تولید یا ویرایش مقالات این دانشنامه‌‌ آزاد مشارکت کنند.
نیلوفر علیپور با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۳۰۰ مدخل به زبان فارسی و ۲۵۰ مدخل به زبان انگلیسی در ویکی‌فرش ایجاد شده است، گفت: برخی مقالات این دانشنامه داری امضای یک یا چند مؤلف است و برخی دیگر حاصل همکاری گروهی نویسندگان و بدون امضا است. از ویژگی‌های دانشنامه‌ ویکی‌فرش رده‌بندی‌های منظم موضوعی مقالات است. مقالات این دانشنامه گستره‌ای بزرگ از موضوعات را دربرمی‌گیرد: از اصطلاح‌شناسی عمومی گرفته تا شناخت ابزار و فنون بافندگی؛ از تاریخ فرش گرفته تا جغرافیا و مناطق تولید آن؛ از مواد اولیه گرفته تا طرح‌ها و نقش‌ها و از صنعت، تجارت، پژوهش و آموزش فرش تا معرفی هنرمندان و مروجان اثرگذار این هنر تاریخی. (دسته‌بندی موضوعات اصلی ویکی‌فرش را در اینجا ببینید). اغلب مقالات این دانشنامه دارای یک جعبه‌‌ اطلاعات (اینفوباکس) است که دانستنی‌های کلی درباره‌ آن مدخل را به‌خوبی فشرده کرده است. صفحه‌ نخست ویکی‌فرش با موضوعات گوناگونی همچون نگاره روز، مقاله‌ هفته،‌ کتاب هفته و اخبار فرش به‌روزرسانی می‌شود.
دبیر اجرایی ویکی‌‌فرش با بیان این خبر به نمایندگی از شورای ویراستاری دانشنامه‌ ویکی‌فرش همه صاحب‌نظران و علاقه‌مندان فرش را به همکاری فراخواند.
همچنین نیلوفر علیپور افزود: تولید ویکی‌فرش به مشارکت همگانی و عمدتاً داوطلبانه‌ کاربران وابسته است. شورای ویراستاری ویکی‌فرش بر یکدستی و اعتبار و درستی اطلاعات این دانشنامه نظارت می‌کند. ویکی‌فرش در آغاز فعالیت خود از حمایت مادی و معنوی علاقه‌مندان به هنر فرش به‌ویژه شرکت راگمن (Rugman.com)، نخستین سایت آنلاین فروش فرش در جهان (تأسیس ۱۹۹۸)، برخوردار بوده و امیدوار است همچنان با حمایت‌ غیردولتی فرهنگ‌دوستان به معرفی این هنر-صنعت بپردازد.


گفتنی است پیش از این دانشنامه آنلاین فرش دستباف ایران با عنوان «ویکی فرش» در سال ۱۳۹۴ از سوی مرکز ملی فرش ایران راه اندازی شده بود که پس از بارگذاری اطلاعات اولیه، از ویژگی تعاملی بودن و تکمیل دائمی و مستمر اطلاعات و داده ها از سوی مخاطبان و کاربران بی‌بهره ماند.


نشریه فرش دستباف ایران طره| TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code