دسته بندی : اخبار فرش22/01/16

فهرست طویلی از مشکلات فراروی این هنر- صنعت را می‌توان برشمرد اما به گمان من همه این مشکلات از نبود باور به فرش ایرانی نشأت می‌گیرد.

نشریه فرش دستباف ایران طره| TORREH.net | حمید کارگر در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی ایران کالا نبود «باور» را مشکل اصلی هنر- صنعت فرش دست‌باف ایران دانست.


مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی در پاسخ به پرسشی درباره اصلی‌ترین گره پیش روی هنر-صنعت فرش ایران گفت: فهرست طویلی از مشکلات فراروی این هنر- صنعت را می‌توان برشمرد اما به گمان من همه این مشکلات از نبود باور به فرش ایرانی نشأت می‌گیرد.

وی افزود: دولتمردان و سیاست‌گذاران در مقام شعار و لفاظی از نقش ارزنده فرش ایرانی در ارزآوری و اشتغالزایی سخن می‌گویند اما در مقام عمل همتی ندارند و پیامد بی‌عملی آنان وضعیت دشوار کنونی تولید و تجارت فرش است.

عضو انجمن علمی فرش ایران ادامه داد: اگر امروز فرش ایران گرفتار سیاست‌های متناقض یا متضاد بانکی است، اگر از گرفتاری‌های بیمه‌ای و مالیاتی در رنج است، اگر از مشوق‌های صادراتی و تسهیلات تولیدی بی‌بهره است، و اگر صادراتش در سال جاری از ۳۰ میلیون دلار فراتر نرفته است، معنایی جز باور نداشتن به این هنر- صنعت ندارد.

کارگر دست به دست شدن نهاد متولی فرش ایران را یکی از نمونه‌های کم‌لطفی به این هنر- صنعت دانست و گفت: این که مرکز ملی فرش ایران از وزارت صنعت رانده شود و ارج و قربی هم در وزارت میراث فرهنگی نیابد، نشانه‌ای از همین بی‌باوری و کم‌اعتنایی به فرش ایرانی از سوی سیاستگذاران و تصمیم‌گیران است.

وی درباره چگونگی برون‌رفت از وضع موجود گفت: راهکارهای بهبود هنر- صنعت فرش دست‌باف ایران ناشناخته و پنهان نیستند. لازم نیست راه‌های بدیع و عجیبی خلق شوند. اینکه به تسهیلات و حمایت‌ها در این بخش توجه شود عجیب نیست. اینکه از ابزار تبلیغات برای توسعه بازاریابی استفاده شود عجیب نیست. اینکه از ابزار نمایشگاه و اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری استفاده شود عجیب نیست. اینکه برای واردات ابریشم تعرفه‌های بالا وضع نشود انتظار ویژه‌ای نیست. اینکه از سیاست‌های بازدارنده بانکی و ارزی اجتناب شود طبیعی است.

این کارشناس فرش هشدار داد: کاهش مستمر صادرات فرش تلخ و دردآور است و به زودی پیامدهای منفی خود را بیشتر نشان خواهد داد؛ چرا که از بین رفتن صادرات به معنای کاهش تولید است و کاهش تولید به معنای بیکاری چند صد هزار نفر قالیباف خواهد بود.

تحریم و خودتحریمی بلای جان صادرات فرش ایران

حمید کارگر همچنین در گفت‌و‌گوی دیگری با شبکه تلویزیونی ایران کالا، خودتحریمی‌ها و بی‌تدبیری‌ها را در کنار فشار و تحریم خارجی موجب افت شدید صادرات فرش دست‌باف ایران معرفی کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره علت کاهش شدید صادرات فرش ایران گفت: تحریم بدخواهانه آمریکا یکی از مهمترین عوامل کاهنده صادرات فرش بوده است چرا که ایالات متحده بزرگترین واردکننده فرش دست‌باف در دنیاست و مرزهای خود را به روی فرش ایرانی بسته است. اما نباید این افت صادراتی را فقط پای تحریم نوشت.

مدیرمسئول نشریه طره افزود: فرش ایرانی در دوره‌های دیگری نیز تحریم شده اما صادرات آن به زیر ۳۰۰ میلیون دلار نرسیده است. بنابراین نزول کنونی به کمتر از صد میلیون دلار ناشی از عواملی غیر از تحریم است.

کارگر در توضیح دیگر عوامل کاهنده صادرات ادامه داد: مجموعه‌ای از ناکارآمدی‌ها و کم‌کاری‌های داخلی نیز در کاهش صادرات تاثیر داشته اند. برای نمونه مقررات متناقض و متغیر بانکی و ارزی نقشی بازدارنده در روند صادرات داشته‌اند. رشد تصاعدی مواد اولیه و بالا رفتن قیمت تمام‌شده فرش در کنار تنگناهای مالیاتی، بیمه‌ای و ارزی در این روند موثر بوده‌اند.

عضو انجمن علمی فرش ایران همچنین گفت: بی‌توجهی به تبلیغات، استفاده نکردن از ابزارهای توسعه بازار مانند حضور هدفمند و فعال در نمایشگاه‌های برون‌مرزی، حذف مشوق‌های صادراتی و شعارزدگی و بی‌عملی هم در این روند کاهشی تاثیر داشته‌است.

این کارشناس فرش در پاسخ به پرسشی درباره انتقال مرکز ملی فرش ایران از وزارت صمت به وزارت میراث فرهنگی گفت: ذات چنین انتقالی بدون مشورت و تعامل با فعالان این هنر- صنعت به معنای غفلت از وجوه بازرگانی و صادراتی فرش ایران است.

وی ادامه داد: دست به دست شدن نهاد متولی فرش کشور بدون هرگونه مطالعه، کار کارشناسی و اقناع عمومی زیبنده نیست و با انتقال احتمالی فرش به حوزه میراث فرهنگی بیم آن می‌رود که شاهد رویکردی صرفاً نمایشی و موزه‌ای به فرش ایرانی باشیم و جنبه‌های ارزآوری و اشتغال‌زائی آن نادیده گرفته شود.


نشریه فرش دستباف ایران طره| TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code