دسته بندی : اخبار طره - اخبار فرش19/12/17

به گزارش طره، در این کارگاه آموزشی دکتر حمید کارگر با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع برند ملی، منطقه‌ای و شهری و ویژگی‌هایی که باید در این زمینه به آن توجه شود، نمونه‌هایی از برندهای موفق شهری در حوزه برون¬مرزی را برشمرد.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | هم‌زمان با هفته پژوهش، کارگاه آموزشی «هنر در خدمت برندسازی شهری» در موسسه آموزش عالی فردوس مشهد برگزار شد.


به گزارش طره، در این کارگاه آموزشی دکتر حمید کارگر با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع برند ملی، منطقه‌ای و شهری و ویژگی‌هایی که باید در این زمینه به آن توجه شود، نمونه‌هایی از برندهای موفق شهری در حوزه برون‌مرزی را برشمرد.
بر پایه این گزارش، کارگر با تأکید بر توانمندی ایران از گذشته‌های تاریخی تا شرایط کنونی در همه شاخه‌های هفتگانه هنر، بهره‌گیری از هنر را در همه اشکال آن برای برندسازی شهری ضروری دانست و گفت: شاهد هستیم که در ساخت و پرورش یک برند شهری –با یک نگاه تقلیل گرایانه- تنها به طراحی نشانه یا خلق یک شعار بسنده می‌شود و از گونه های متنوع هنری بهره‌ای گرفته نمی‌شود.
کارگر زبان هنر را با توجه به ویژگی‌هایی همچون مانایی و ماندگاری پیام، فراگیر و همه فهم بودن، درگیر شدن با احساسات و عواطف مخاطبان، نداشتن تاریخ مصرف و رهایی از قیود زمانی و مکانی و دولت‌گریزی و غیرمتمرکز بودن بر دیگر گونه‌های پیام‌رسانی برتر دانست و گفت: برندسازی بدون توجه به قالب‌ها و ابزار هنری کاری ابتر و نارس است.

رئیس انجمن علمی فرش ایران هدف از توجه به برندسازی شهری را متنوع دانست و افزود: جذب سرمایه‌گذار؛ افزایش پذیرش گردشگران، مهاجرپذیری، رونق کسب و کار و رشد اقتصادی، اعطای حس تعلق به شهروندان و افزایش شأن و منزلت شهروندان از جمله اهدافی است که اغلب در خلق و پرورش برند شهری به آن توجه می‌شود.
وی با تأکید بر لزوم ایجاد یک هویت منحصر به فرد برای شهر در فرایند برندسازی شهری گفت: داشتن یک برند شهری به معنای داشتن نشانه یا نشانه‌هایی است که به یاری آن‌ها بتوانیم نوعی معنای تازه و هویت‌بخش برای مکان‌ها و موقعیت‌های شهری بدهیم و در مخاطب نسبت به آن آمادگی ایجاد کنیم و بر جذابیت شهر بیفزاییم.
حمید کارگر این مهم را مستلزم پیوند میان برنامه‌ریزان، مجریان و شهروندان و نیازمند پویایی اجتماعی، فرهنگی و مشارکت شهروندان و گردشگران اعلام کرد و افزود: برند شهری یک شبه ساخته نمی‌شود و جز با مشارکت و یاری انبوه شهروندان شکل نمی‌گیرد.
مدیر مسئول نشریه طره همچنین شهرت یک شهر را سرمایه و دارایی شهروندان آن شهر دانست و گفت: وقتی نام هنر در شهر به میان می‌آید، اغلب مجموعه‌های میراثی، تاریخی، معماری و… به ذهن می‌آید؛ اما این نگاه حداقلی است. درحالی‌که هنر باید در همه بخش‌های برندسازی شهری و در همه ابزارهایی که برای این منظور به خدمت گرفته می‌شوند، نفوذ داشته باشد.
کارگر ادامه داد: نمی‌توان برندسازی شهری را بدون بهره‌گیری از موسیقی، بدون به یاری گرفتن مبلمان شهری، بدون توجه به صنایع‌دستی، بدون بروندادهای رسانه‌ای، بدون استمداد از هنر سینما و… کامیاب دانست.
رئیس انجمن علمی فرش ایران در ادامه با اشاره به فرش دست‌باف ایران به عنوان یکی از نمودهای فرهنگ و هنر این سرزمین به بیان برخی کارکردهای آن در دیپلماسی هنری و نیز در سخن‌گویی برای کشور در بعد ملی، منطقه‌ای و شهری پرداخت و ظرفیت فرش ایرانی برای یاری رساندن به برندسازی شهری را برشمرد.
وی در پایان این کارگاه آموزشی با نمایش تصاویری متعدد به حضور آرایه های هنری سنتی ایران به ویژه نقشمایه‌های فرش در مناظر شهری اشاره کرد و به استفاده از نمادهای مرتبط با هنر- صنعت فرش دست‌باف در مبلمان شهری برخی شهرهای کشور نیز اشاره کرد.
گفتنی است این کارگاه آموزشی هم‌زمان با هفته پژوهش و به دعوت موسسه آموزش عالی فردوس مشهد (گروه هنر اسلامی و پژوهش هنر) روز یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸ برگزار شد.


عکس از: خبرسان


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code