دسته بندی : دیگر رسانه ها19/04/28

پایگاه خبری CNN در گزارشی به ایده‌پردازی‌های هنری «على شعبان» هنرمند لبنانی با فرش‌های ایرانی پرداخته است. به گزارش طره، در این پایگاه چنین آمده است که این هنرمند لبنانی عادت همیشگی دیدن فرش به عنوان کفپوش را در کف منازل دگرگون کرده و آن را به پرواز درآورده است. در این آثار هنری، فرش‌ها به سان موشک‌های کاغذی تصویر شده‌اند که گویی پیام مکتومی را در خود پنهان کرده‌اند.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | پایگاه خبری CNN در گزارشی به ایده‌پردازی‌های هنری «على شعبان» هنرمند لبنانی با فرش‌های ایرانی پرداخته است.


به گزارش طره، در این پایگاه چنین آمده است که این هنرمند لبنانی عادت همیشگی دیدن فرش به عنوان کفپوش را در کف منازل دگرگون کرده و آن را به پرواز درآورده است. در این آثار هنری، فرش‌ها به سان موشک‌های کاغذی تصویر شده‌اند که گویی پیام مکتومی را در خود پنهان کرده‌اند.
این هنرمند معاصر لبنانی که در جده زندگی می‌کند، بر آن است تا از هنر به عنوان بستری برای ارائه تفسیر اجتماعی خود از مسائل اجتماعی و فرهنگی بهره بگیرد و در همین زمینه به CNN گفته است: «هدف اصلی من کسب رضایت مردم و مخاطبان نیست بلکه فراخواندن آنان به یک گفت‌وگوی مولد و فراتر از مرزهای کنونی است».
شعبان معتقد است نظام آموزشی جهان عرب کودکان را نابود می‌کند و این قالب‌شکنی‌ها برای گریز از وضع موجود پسندیده خواهد بود.
این هنرمند نمایش سه فرش در حالت متفاوت و شبیه به موشک‌های کاغذی را در مسیر کاستن از سانسور تفسیر کرده و گفته است: نظام کهنه آموزشی ما بر مبنای نفرت از دیگر فرهنگ‌ها و عدم درک آنان استوار شده است که باید تغییر یابد.
به گفته او باید «ذهن انتقادی» را ستود و پر و بال پرواز به آن بخشید.
على شعباندرباره علت استفاده از فرش در آثارش گفته است: «این فرش‌ها نشان می‌دهند که چگونه هویت ما از طریق نقوش و کتیبه‌های فرهنگی شکل گرفته است و در واقع فرش نماد و شاهدی از گذشته‌ای است که بدان تعلق داشته‌ایم».
وی همچنین در یکی از آثارش به جذابیت فرش‌های ایرانی برای شاعران عرب اشاره می‌کند و حضور فرش در همه خانه‌های اعراب از فقیر تا غنی را دلیلی برای انتخابش می‌داند.
شعبان پیام عمومی آثارش را تشویق مردم به طرح این پرسش می‌داند که: «فرزندان شما خواندن را می‌آموزند؛ اما آیا این را هم می‌آموزند که چه چیزی را بخوانند؟!»
به باور او باید بکوشیم نسل‌های آینده فقط گروهی از ناظران بی‌تفاوت نباشند.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code