دسته بندی : دیگر رسانه ها17/04/12

نگاهی به فرش‌های به کار رفته در صحنه‌آرایی سریال دانتون ابی | سریال داونتن ابی با پیچ‌وخم‌های داستانی گیرا و صحنه‌پردازی چشمگیرش توجه بسیاری را به خود جلب کرد. طراحی صحنه‌ پرخرج آن نیز، باآن‌همه محیط جانبی و کاخال، به‌ویژه پرده‌ها و قالی‌های آنتیک، همان اندازه بیننده را جذب می‌کند

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | نگاهی به فرش‌های به کار رفته در صحنه‌آرایی سریال دانتون ابی


سریال داونتن ابی با پیچ‌وخم‌های داستانی گیرا و صحنه‌پردازی چشمگیرش توجه بسیاری را به خود جلب کرد. تنها پیچ‌وخم‌های داستانی سریال نیست که بینندگان را مجذوب خود کرده است. طراحی صحنه‌ پرخرج آن نیز، باآن‌همه محیط جانبی و کاخال، به‌ویژه پرده‌ها و قالی‌های آنتیک، همان اندازه بیننده را جذب می‌کند که خط‌های داستانی خوش‌پرداختِ جولین فلوز.
این درام تاریخی تصویری شکوهمند و دل‌فریب از زندگی تیول‌داریِ خیالی گرانتهام در اوایل سده‌ بیستم میلادی عرضه می‌کند.

تصویر ۱: تالار غذاخوری داونتن ابی و قالی آنتیک هریس (Serapi در متن اصلی)


بینندگانی چون شما، تنها هواداران سرسپرده‌ سریال نیستند. پرنسس کیت و پرنس ویلیام هم آن را تماشا می‌کنند و اعضای رولینگ ستون چنان هواداران سرسختی‌اند که قسمت‌ها را پیش از بر آنتن رفتن دریافت می‌کنند.
در فصل چهارم این سریال با پایان تمام و کمال جنگ، داونتن ابی سیاقی سبک‌بال‌تر و روشن‌تر اختیار می‌کند؛ سیاقی که همه‌ اشخاص را در برمی‌گیرد به‌جز لیدی مری. چنان‌که قالی‌های آنتیکِ خودِ کاخِ هایکلر (لوکیشن اصلی سریال) جای خود را به قالی‌های دیگری داده‌اند که با سبک و سیاق نمایش همخوان‌تر بوده‌اند، دشوار بتوان تشخیص داد کجا زندگی واقعی پایان یافته است و صحنه‌پردازی عهده‌دار کار شده است.
تالار مشهور خانه با دکور گوتیک، آتشدان عظیم و سقف بی‌کرانش قلب تیول‌داری است. بر کف این اتاق سترگ فرشی دیدنی و بسیار بزرگ گسترده شده که زمینه‌اش قرمزِ توت‌فرنگی‌فام هوسناکی است که با سبزِ چمنزارِ حاشیه‌ها هم‌نشین شده است. طرح‌های کلان‌مقیاس تناسبات سترگ کاخ هایکلر و زمین‌های به زیبایی نگهداری شده و سدرهای لبنانی منحصربه‌فرد آن را به کمال بازتاب می‌دهند.

تصویر ۲: فرش‌های آنتیک داونتن ابی و فرش آنتیک آبوسون

طرز و روال تاریخی جاکوبین و الیزابتن (به ترتیب عهد جیمز اول و عهد الیزابت اول) از خلال صحنه‌پردازی این نمایش جاودانه شده‌اند که در آن‌ها گرایش به فرش‌های آنتیک رنگین بافت هندوستان با طرح‌هایی به‌شدت شیوه‌گرا است و همچنین قالی‌های بزرگ ایرانی آنتیک با اسلیمی‌های درشت که به هر اتاق جلوه‌ای ویژه می‌بخشند.

تصویر ۳: نمایی از داونتن ابی و قالی آنتیک سلطان‌آباد

این آثار شاهوار معمولاً با قالی‌های سلطان‌آباد و فرش‌های آنتیک زیگلر بافت محل نسبت پیدا می‌کنند؛ اگرچه، آفرینش‌های تیره‌تر و نازک‌روش‌تر بیجار و تبریز نیز در میان‌شان به همان اندازه جلوه‌گری می‌کنند. تبار این خانواده‌ اشرافی به‌وضوح در خانه و کاخال آن مشهود است چنان‌که گویی این مرده‌ریگ‌های باشکوه در گذر سده‌ها گرد هم آمده باشند. دیوارپوش‌های چرمی از سده هفدهم اسپانیا و فرش‌های ظریف آبوسون و پرده‌نگار‌های کلاسیک اروپایی که جملگی بازگشتی سنجیده و تدریجی در زمان را به رخ می‌کشند.
این قالی‌ها و بافته‌های شگفت‌انگیز ارتباطی انگلیسی را تصویر می‌کنند که اسپانیا، فرانسه و مشرق‌زمین پر راز و رمز را به هم پیوند می‌دهد. تاریخ و سبک غنی اوایل سده بیست در این درام موفق حضوری همه‌جانبه دارد و همین امر سریال را چه در داستان‌گویی و چه در صحنه‌پردازی شایسته دریافت انبوهی از جوایز معتبر کرده است.


منبع: Nazmiyal Antique Rug


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code