دسته بندی : حاج مقصود فراش20/05/05

خانم رافع فرمودن که امسال با تمام ظرفیت شناسنامه‌دار کردن فرش ر دنبال می‌کنیم. حالا بماند که سجل‌دار کردن فرش حکایت هفتاد من مثنویه و گوش ما به این حرف‌ها عادت کرده؛ اما نکته اینجاست که ایشون در ادامه افاضه فرمودن که «استفاده از بیت کوین، پول یا ارز در شکل دیجیتالی و نحوه به کارگیری آن در کدینگ شناسنامه فرش دست‌باف با همکاری مرکز ملی فرش و شرکت های دانش‌بنیان در دست اقدام است».

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |حاج مقصود فراش تقدیم می‌کند: پیوند بیت کوین، استارتاپ و شتاب‌دهنده‌ها با فرش مبارک باد


خدا بگم چکار کنه این کرونا ر که همه چیز زندگی‌مان ر ریخت به هم. دیدن و بوسیدن و بغل کردن بچه و نوه هم شده برامان حسرت! عید که برامان نذاشت. صله رحم هم تعطیل شد. حالا از افطاری‌ها و شب‌نشینی‌های دورهمی ماه مبارک هم خبری نیست. همه چی خلاصه شده تو فضای مجازی.
سر شبی تو تماس تصویری با ترنج جانم بودم که گفت: بابا جون! چرا چیزی نمی‌نویسی؟ مگه فراغتت بیشتر نشده؟ حجره هم که نمی‌ری! گفتم: مسئله فقط وقت نیست. حس‌وحوصله هم لازمه. به قول شما جوونا حسش نیست!
ولی خب بعد از تماس فکر کردم دل طفلک ر نشکنم و یه مطلبی ر قلمی کنم. با خودم گفتم تو این فضای راکد و ساکت کسب‌وکار از چی بنویسم که دردی ر نشون بده و دنبال دواش باشه که دیدم رئیس جدید مرکز ملی فرش بهانه ر دستم داد. ظاهراً کرونا بساط هر چی ر جمع کرده باشه، بازار حرف زدن و وعده و وعید دادن ر تعطیل نکرده.
خانم رافع فرمودن که امسال با تمام ظرفیت شناسنامه‌دار کردن فرش ر دنبال می‌کنیم. حالا بماند که سجل‌دار کردن فرش حکایت هفتاد من مثنویه و گوش ما به این حرف‌ها عادت کرده؛ اما نکته اینجاست که ایشون در ادامه افاضه فرمودن که «استفاده از بیت کوین، پول یا ارز در شکل دیجیتالی و نحوه به کارگیری آن در کدینگ شناسنامه فرش دست‌باف با همکاری مرکز ملی فرش و شرکت های دانش‌بنیان در دست اقدام است».
راستش ر بگم؟ سر در نیاوردم که یعنی چی!
درسته که سواد ما تا آبپاش بیشتر نیست و دیپلم طبیعی ما ر این روزها تحویل نمی‌گیرن ولی خب قربون شکل ماهتان یک‌جوری حرف بزنین که ما کاسب های بازار هم که قرار از این خدمات شما استفاده کنیم سر در بیاریم. به جان عزیزتان جایزه می‌دم به کسی که بتونه ربط بیت کوین و شناسنامه فرش ر شرح بده! اصلاً بعد از کرونا یک شیشلیک مشتی مهمون خودم.
می‌گن یکی از همولایتی‌های ما به خانمش گفت: هوس حلوا کردم! خانمش هم گفت: نیم کیلو آرد و نیم کیلو شکر بگیر و ۴ کیلو هم روغن بخر. طرف با تعجب پرسید: ۴ کیلو روغن برای نیم کیلو آرد؟ و همسرش جوب داد: من که می‌دانم از حلوا خبری نیست، پس بگذار چرب‌تر باشد!
حالا انگار حکایت مسئولان ماست که می‌دانند در سفره‌شان از شام و ناهار خبری نیست؛ اما آفتابه و لگن را به حد کفایت ردیف می‌کنند!
صادرات فرش به والذاریات افتاده! توی یکی دو سال چنان افت صادراتی ر به چشم دیدیم که باورش سخته. قیمت مواد اولیه همینجور بی‌حساب و کتاب بالا رفته. همه‌جور تقلب و کلک از سمت فرش‌های ماشینی داره سر فرش دست‌باف میاد. جیب مردم کوچیک شده و توان خرید فرش دست‌باف ر ندارن. تحریم داخلی و خارجی بیخ گلوی تولیدکننده و تاجر فرش ر فشار می‌ده، تازگی‌ها این کرونا هم که قوز بالا قوز شده و دکون تجار ر تخته کرده، بازار فرش تهران مدت‌ها تعطیل بود و از نمایشگاه شهریور هم که کورسوی امیدی برای رونق خریدوفروش فرشه فعلا خبری نیست! حالا دوستان ما تو این وضعیت استفاده از بیت کوین تو شناسنامه فرش براشان شده اولویت!
نه اینکه از مشکلات بی‌خبر باشندها! اتفاقا خودشان هم حتی فراتر از واقعیت هی خرابی اوضاع ر توی سر ما می‌زنن. همین سرکار علیه نمی‌دانم از کجا فهمیدن که فرش مصر وضعش بهتر از فرش ایران شده و هی دارن می‌گن فرش مصر تو دنیا اول شده و فرش ایران به حال احتضار افتاده!
حالا بماند که اصلاً معلوم نیست این فرش مصر ر از کجا کشف کردن و چرا من از هر کدوم از همکارها که می‌پرسم می‌گن ما بی‌خبریم! اگه مصر صدر جدول تولیدکننده‌ها و تجار فرش ر گرفته پس چرا تو نمایشگاه‌های فرش دنیا خبری ازش نیست؟ مگه نباید همه‌جا به چشم بیان و حضور پررنگی توی نمایشگاه‌ها و بازارها داشته باشن؟ پس کجاست اون تولیداتشون؟ کدوم تولیدکننده‌ها و تجار بنام ر در سطح دنیا دارن که رفقای ما تا حالا اونا ر ندیدین؟ مگه بدون بازاریابی، تبلیغات و فروش فرش و حضور در نمایشگاه و اینجور چیزها می‌شه بازار دنیا ر گرفت؟ پس چرا هیچ‌جا دیده نمی‌شن و فقط آماری ازشون اعلام می‌شه؟!
حالا البته غرضم تو این نوشته، فرش مصر نیست. ولی منظورم این بود که یه چیزایی از سینه سوختگی اهالی فرش ایران می دونن؛ اما به جای دوا کردن دردها به نظرم بیشتر دنبال بازی با کلمات هستن.
من چند وقیته گفت‌وگو‌ها و اظهارنظرهای ایشون ر دنبال کردم. صدی نود حرف‌هاشان به شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها و استارتاپ‌ها ختم می‌شه.
خواهر گرامی! چشم‌به‌هم بزنی فرصت شما هم به آخر می‌رسه. الان هم نزدیک ۵ ماهش رفته و ما حتی یک پروژه ر هم از شما ندیدیم. شما بگو یک کلیپ کوتاه، یک کتابچه، یک تحقیق، یک نمایشگاه، یک جشنواره، یک… البته کرونا هم به کمکتان آمد تا روی بعضی از کم‌کاری‌ها سرپوش بذاره. مثلا ترنج جانم می‌گفت امسال از اول زمستون هیچ مقدماتی برای المپیاد فرش تدارک دیده نشد و مراحل استانی هم برگزار نشد. ولی خب کرونا همه چی ر ختم به خیر کرد و دیگه کسی بعداز سال‌ها سراغ المپیاد فرش ر نگرفت!
می خوام بگم با حلواحلوا گفتن دهن شیرین نمی‌شه. اینکه شما هم بلند بشید و بشینید و با استارتاپ و دانش بنیان و شتاب‌دهنده و کارآفرینی و اینجور عبارت‌ها جمله بسازید دردی ر از فرش دوا نخواهد کرد.
اصل حرفم همینه. شرط بلاغ اینه که به سهم خودم این نصیحت ر بکنم و دیگه بقیه‌اش با شماست که از این حرف پند بگیرید یا خاطرتان آزرده شود.
به یک بنده خدایی گفتند: یک میوه آبدار و شیرین نام ببر. گفت: کدو! گفتند: مرد حسابی از کی تا حالا کدو میوه آبدار و شیرین شده؟ گفت: با چای شیرین بخور، نظرت عوض می‌شه! حالا شما هم اگر خاطرتان مکدر شد از این حرف‌ها، بعداز افطار با چایی شیرین بخورید تا تلخیش ر ببره!


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code