دسته بندی : اخبار طره20/08/10

به گزارش طره، پس از کش و قوس‌های فراوان و در بی‌عملی و تماشاگری صرف از سوی مرکز ملی فرش ایران، برگزاری مهم‌ترین رویداد سالانه فرش دست‌باف هم از شیوع ویروس کرونا تأثیر پذیرفت و به زمانی دیگر موکول شد.

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |برگزاری بیست‌ونهمین نمایشگاه فرش دست‌باف ایران به زمانی دیگر موکول شد.


به گزارش طره، پس از کش و قوس‌های فراوان و در بی‌عملی و تماشاگری صرف از سوی مرکز ملی فرش ایران، برگزاری مهم‌ترین رویداد سالانه فرش دست‌باف هم از شیوع ویروس کرونا تأثیر پذیرفت و به زمانی دیگر موکول شد.
بر پایه این گزارش، در شرایطی که پیشتر زمان برگزاری این رویداد ۲۸ امرداد تا ۳ شهریورماه ۹۹ اعلام شده بود، با توجه به شیوع بیماری کووید-۱۹ و ناخرسندی شمار فراوانی از فعالان فرش کشور از برگزاری نمایشگاه در این شرایط، به زمانی دیگر موکول شد.
این نمایشگاه که امسال به بیست‌ونهمین دوره خود رسیده است، در سایه رخوت و بی‌عملی مرکز ملی فرش ایران، وضعیتی بلاتکلیف و سردرگم را تجربه کرد که در تاریخ این رویداد بی‌مانند بوده است!
آنچنان که پیشتر در یادداشتی با عنوان «نمایشگاه فرش دست‌باف در چنبره ویروس‌ها» نوشته بودیم، سستی و سهل‌انگاری و از کف دادن فرصت ها که بلای جان همیشگی این رویداد سالانه بوده است، این بار نمود بیشتری داشت. به گونه‌ای که پس از برگزاری پر آسیب و خطای نمایشگاه بیست‌وهشتم در سال گذشته و تا ابتدای اسفندماه و اعلام شیوع کرونا در کشور، کمترین توجهی به این رویداد از سوی نهاد متولی فرش نشده بود. در آن فرصت چندین ماهه نه خبری از نقد و بررسی نمایشگاه پیشین بود و نه اثری از تدبیر و برنامه‌ریزی برای نمایشگاه بعدی. نه دعوتی از بازرگانان خارجی در میان بود و نه حتی پوستر و تبلیغی طرح‌ ریزی شد. (و چه بسا بتوان کرونا را ستارالعیوب و بهترین بهانه برای نهاد متولی فرش در این حوزه تصور کرد!)
این سکوت و رخوت و بی‌برنامگی تداوم یافت تا آن که در نیمه خردادماه خبری بر وبگاه مرکز ملی فرش ایران منتشر شد که در آن به بررسی زمان برگزاری بیست‌ونهمین نمایشگاه فرش دست‌باف ایران از سوی کمیسیون توسعه بازار داخلی ستاد عالی راهبری فرش دست‌باف اشاره شد و در ادامه باز هم یک ماه سکوت و بی‌خبری تا اینکه در نیمه تیرماه مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران –به جای نهاد متولی فرش ایران- اقدام به خبررسانی کرد و از برگزاری نمایشگاه در انتهای امرداد ماه خبر داد.
با اعلام این خبر، موجی از نگرانی و اعتراض از سوی شماری از فعالان فرش ایران برخاست که به علل عدیده برگزاری چنین رویدادی را زیبنده و کارآمد نمی‌دانستند. از یک سو پای جان در میان بود و سلامت اهالی فرش و بازدیدکنندگان نمایشگاه در خطر بود و از سوی دیگر نمایشگاهی که برای آن تبلیغی نشده باشد، تجار خارجی بدان راه نداشته باشند، حضور خریداران ایرانی با محدودیت رو‌به‌رو باشد و… چه نفعی می‌داشت؟
با این همه، مرکز ملی فرش ایران در رخوتی عجیب و غیرقابل باور، راه خود را می رفت و بدون موضع‌گیری صریح و کارگشا در این زمینه، کوشید در میانه لحاف جای گیرد! نهاد متولی فرش ایران نه تدبیری برای چگونگی برگزاری این رویداد نشان داد و نه برای لغو، تعویق، مجازی شدن، یا… برنامه ای داشت. نه به اعتراض فعالان فرش واکنشی نشان داد و نه برای تبلیغ و اطلاع‌رسانی این نمایشگاه اقدام درخوری کرد.
مرکز یادشده بی‌اعتنا به اعتراض فعالان فرش، در فرصتی کوتاه تا برگزاری نمایشگاه، برای شرکت مجری اقدام به اخذ مجوز از سازمان توسعه تجارت ایران کرد و در روز هشتم امردادماه (تنها بیست روز مانده به موعد برگزاری نمایشگاه) در نامه‌ای به روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها فراخوان داد تا فعالان فرش به ثبت نام برای حضور در نمایشگاه بپردازند(!) و همین فراخوان را در مصاحبه‌ای با خبرگزاری شاتا نیز اعلام داشت.
در این میان فعالان فرش خود همت کردند و بدون چشم امید بستن به بخش دولتی و بی اعتنا به فراخوان صادرشده، پویشی را برای ممانعت از برگزاری نمایشگاه بیست‌ونهم در تاریخ اعلام شده به راه انداختند و با استفاده از فضای مجازی، فهرستی طویل از اعلام انصراف برای شرکت در این رویداد به راه انداختند.
به هر روی طبق اخبار رسیده به طره، با وجود ثبت‌نام حدود ۱۰۰ غرفه برای مشارکت در این نمایشگاه، برگزاری این رویداد تا اطلاع ثانوی به تأخیر افتاده است و همچنان موضع نهاد متولی فرش ایران نسبت به پیشنهادهای مطرح شده ازجمله تعویق دو هفته‌ای، موکول شدن به اسفندماه، لغو قطعی، برگزاری شدن به صورت مجازی یا… روشن نیست!


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code