دسته بندی : اخبار طره19/08/18

 | TORREH.net | کتاب «فرش ایران؛ سال‌هاى فراموش شده» به قلم «هادى مکتبى» منتشر شد. به گزارش طره، این کتاب به فرش‌هاى ایرانى، هنر-صنعت فرش‌بافى در دوران […]

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | کتاب «فرش ایران؛ سال‌هاى فراموش شده» به قلم «هادى مکتبى» منتشر شد.


به گزارش طره، این کتاب به فرش‌هاى ایرانى، هنر-صنعت فرش‌بافى در دوران صفویه و سال‌هاى پس از آن مى‌پردازد و درباره ارتباط بین فرش‌هاى صفویه و فرش‌هاى قاجاریه کنکاش مى‌کند.
هادى مکتبى (پژوهشگر فرش) دراین‌باره به طره گفت: حدود یک‌هزار تخته فرش مربوط به پس از دوران صفویه و تا پیش از آغاز فعالیت شرکت زیگلر در ایران شناسایى شده و موجود است درحالی‌که گمان مى‌رفت فرش‌بافى در آن دوران دچار افول و نابودى شده است.
این کنشگر حوزه فرش در لبنان افزود: حدود ١٠ درصد از این فرش‌ها تاریخ دارند و بیشتر به سفارش پادشاهان بافته شده‌اند که درباره آن‌ها تحقیقات گسترده‌اى شده است.
مکتبى ادامه داد: با آغاز فعالیت شرکت انگلیسى زیگلر در سلطان‌آباد از سال ١٨٧٢ میلادى سبک قالی‌بافى دگرگون شد.
وى افزود: در سده هاى ١٨ و ١٩ فرش نه تنها در زندگى روستاییان و عشایر و با استفاده در کاخ‌هاى سلاطین مهم مى‌نمود که در اقتصاد کلان ایران نیز نقش و اهمیت داشت.
این کتاب که فرش‌بافى ایران در سال‌هاى ١٧٢٢ تا ١٨٧٢ را بررسى می‌کند، حاصل ۵ سال پژوهش هادى مکتبى در آکسفورد و ١٠ سال تحقیق بعدى اوست و ٢ سال نیز صرف نگارش آن شده است.
مکتبى ساکن بیروت است و دکتراى هنر اسلامى را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرده است.
کتاب یادشده در ٣٠٠ صفحه (به همراه ١۵٠ عکس رنگى از فرش‌هاى تاریخى) از سوى موسسه انتشارات هالى در لندن منتشر شده و به بهاى ١۵٠ دلار عرضه مى‌شود.


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code