دسته بندی : حاج مقصود فراش18/12/29

در خبرها آمده بود که مرکز ملی فرش ایران قصد دارد آزموده رِ دوباره بیازماید و در جزیره کیش نمایشگاه فرش برپا کند. باز هم از آن حرف‌ها و ایده‌هایی که روی کاغذ خیلی قشنگند؛ اما در عمل چیزی ازش در نخواهد آمد. از جنس همان حرف‌ها و کارهایی که شاید از چاه آن برای ما فرشی‌ها آبی درنیاید؛ اما احتمالاً برای رفقا نان سیروسیاحت و گشت‌وگذار در کیش با هزینه دولت در می‌آید!

نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net | حاج مقصود فراش تقدیم می کند: کوچه بن‌بست کیش!
درباره تکرار خطای برگزاری نمایشگاه فرش در کیش


در خبرها آمده بود که مرکز ملی فرش ایران قصد دارد آزموده رِ دوباره بیازماید و در جزیره کیش نمایشگاه فرش برپا کند. باز هم از آن حرف‌ها و ایده‌هایی که روی کاغذ خیلی قشنگند؛ اما در عمل چیزی ازش در نخواهد آمد. از جنس همان حرف‌ها و کارهایی که شاید از چاه آن برای ما فرشی‌ها آبی درنیاید؛ اما احتمالاً برای رفقا نان سیروسیاحت و گشت‌وگذار در کیش با هزینه دولت در می‌آید!
توی تلگرام دیدم که آقای سبحه‌مان در مخالفت با این نمایشگاه از تعبیر خوشگلی استفاده کرده بود: «کوچه بن‌بست کیش» که انصافاً حق مطلب ر ادا کرده ولی شاید بد نباشه بیشتر این ماجرا رِ انداز ورانداز کنیم.
اگر همه چیزمان نرمال و طبیعی بود می‌گفتیم جزیره کیش یک منطقه آزاد تجاریه و خارجی‌ها بدون دردسرهای ویزا، گمرک و این‌جور حرف‌ها به آن‌جا سرازیر می‌شوند و یک نمایشگاه تجاری موفق برگزار خواهد شد. ولی از آن‌جایی که هیچ چیزمان نرمال نیست، توی کیش باید با چراغ دنبال خارجی‌ها بگردی!
می‌خوام بگم اصل این ایده با این پیش فرض که توی منطقه آزاد رفت‌و‌آمد تجار خارجی راحت‌تره قشنگ و خوبه ولی چون خارجی به کیش نمیاد و تجربه‌های قبلی هم این رِ نشون داده کل ماجرا می‌ره روی هوا.
حالا چرا خارجی نمیاد؟ از دعواهای سیاسی و دردسرهای تحریمی و این‌جور چیزها هم که بگذریم، اون تاجر خارجی که نمایشگاه‌های جاافتاده‌ای مثل دموتکس هانوفر، شانگهای، هند و آتلانتا و اصلاً همین نمایشگاه تهران خودمان رِ توی تقویمش ثبت کرده، بلند شه بیاد به نمایشگاه جمع‌وجور و خردوی کیش که چکار کنه؟ تازه گیرم که بخواد بیاد، نباید از سال قبل برنامه‌اش ر بدونه و توی تقویمش ثبت کرده باشه و براش برنامه‌ریزی کرده باشه؟ شما که هنوز حتی تاریخ نمایشگاه کیش رِ هم قطعی اعلام نکردین! اصلاً برای این‌که به این خارجی‌ها اطلاع بدین یه پوستر کاردرست و تبلیغات قُچاق لازمه که هم پول زیاد لازم داره هم فعلاً خبری ازش نیست!
از ایناش هم که بگذریم، مسئولان محترم خبر دادن که نمایشگاه قراره «بین‌المللی» برگزار بشه. یعنی که بقیه کشورها هم بتونن فرش‌هاشان ر بیارن. در رقابت آزاد که شکی نیست. ولی تو این وضعیت تحریم و قیمت تمام شده بالای فرش ایران صلاحه که توی مملکت خودمان جا برای هند، پاکستان و چین باز کنیم؟ مصلحته که دودستی فضای نمایشگاه رِ تقدیم رقیب‌هامان کنیم؟
(یادمه دفعه‌های قبل هم که خواستن توی کیش نمایشگاه فرش رِ بین‌المللی کنن به رقبا اجازه نمایش فرش دادن؛ اما اجازه فروش ندادن! که همین هم باعث شد فقط چند تا غرفه خارجی دم دستی سرپا بشه تا لقب بین‌المللی حفظ بشه‌. ولی کدوم آدم عاقلی هزینه می‌کنه بیاد تو نمایشگاهی که اجازه تجارت نداره؟!)
حالا باز از ایناش هم که بگذریم توی خبری که خواندم نوشته بود «لوکس‌ترین فرش‌های دست‌باف دنیا» قراره در کیش عرضه بشه! من چیزی نمی‌گم ولی هر کی تونست این رِ برای من ترجمه و تفهیم کنه!
ولی بگذارین از همه این حرف‌ها بگذریم. اصل ماجرا اینه که وقتی کاری مسبوق به سابقه است عقل حکم می‌کنه به تجربه‌های قبلی نگاه بندازیم. نمایشگاه فرش کیش به قدری ناکام بود و به یک دورهمی سالانه کم خاصیت بین ما فرشی‌ها تبدیل شده بود که چند سال قبل (به گمونم سال ۸۹ بود) تشکل‌های فرش به رئیس وقت مرکز ملی فرش گفتن این بساط رِ جمع کنه و ایشون هم با نظرخواهی به همین نتیجه رسید که عقل، انصاف و شرع حکم می‌کنه بیت‌المال این‌جوری به هدر نره.
چند سال بعدش هم (به گمونم سال ۹۴) که خود منطقه آزاد کیش برای رونق دادن به جزیره‌شان دنبال احیای نمایشگاه فرش بودن، بازم رئیس وقت مرکز گفت که اگر خودشان دست به کار می‌شن و هزینه می‌کنن و رضایت فرشی‌ها رِ جلب می‌کنن مرکز هم مخالفتی نداره و همکاری می‌کنه که نتونستن!
حالا چی شده که باز روز از نو و روزی از نو؟! کدوم یکی از شرایط قبلی توفیر کرده؟ یک دفعه تو جالیز خربزه نبات سبز شده؟
امیدوارم مسئولان مربوطه خودشان رِ به خواب نزده باشن و فقط به فکر یک سیاحت و دورهمی توی کیش نباشن. هر چند که انگار یک خواب دسته‌جمعی همه ر گرفته:
یارو تو مراسم سخنرانی به بغل‌دستی خودش گفت: اون بغل دستیت بی‌خیال سخنرانی شده و خوابیده! طرف با عصبانیت گفت: به من چه؟ چرا من رِ از خواب بیدار کردی؟!


نشریه فرش دستباف ایران طره | TORREH.net |پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code